[PARTNER 2023] Besposadne letelice i dronovi Jugoimporta i Vojno-tehničkog instituta: VTI bacio rukavicu kompaniji PR-DC – pokrenut i državni razvoj FPV dronova

Izvor: TangoSix.rs, 27.Sep.2023, 08:15

[PARTNER 2023] Besposadne letelice i dronovi Jugoimporta i Vojno-tehničkog instituta: VTI bacio rukavicu kompaniji PR-DC – pokrenut i državni razvoj FPV dronova

Drugog dana Partnera 2023 fokusirali smo se na obilazak noviteta i aktuelnih projekata iz domaćeg razvoja besposadnih vazduhoplovnih platformi kao i razgledanje ponude inostranih kompanija koje su izložile ovu vrstu letelica.
Uprkos komentarima predsednika Srbije pre dve nedelje da su neke „igračke stigle“, spekulacije da se to može odnositi na „dronove samoubice“ koje su, kako je Tango Six među prvima izvestio iz Abu Dabija, nisu dokazane barem u vidu njihovog izlaganja >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << na Partneru.
Namenska industrija Srbije, uz manju ili veću pomoć inostranih kompanija, i pored nabavki iz inostranstva, nastavlja sa intenzivnim razvojem besposadnih vazduhoplovnih letelica (BPL). Osim BPL i pripadajućih sistema, radi se i na vazduhoplovnim ubojnim sredstvima kojima bi one mogle biti naoružane. Na projektima domaćih BPL različitih namena i kategorija rade kako državne, tako i privatne kompanije.
Sve ovo je srpsko državno i vojno rukovodstvo u proteklih nekoliko godina već najavljivalo a na Partneru 2023 imamo priliku da vidimo dokle se stiglo sa razvojem pojedinih već viđenih, ali i novih sistema. Zvanično, značajnije kompanije i relevantne institucije u Srbiji rade na različitim letelicama, od kvadkoptera koji bi se mogli koristiti i u komercijalne svrhe, preko multikoptera, taktičkih avionskih letelica, pa sve do dorada i opremanja besposadnih letelica klase MALE (Medium Altitude Long Endurance).
Osnovni sistemi Senke su bazirani na sistemima primenjenim na BPL Vrabac / Foto: Živojin Banković, Tango Six Vojno-tehnički institut (VTI) razvija letelicu koja je definisana kao naoružana besposadna letelica kratkog dometa i za sada je nezvanično nazvana Senka. Namenjena je za osmatranje i izviđanje iz vazdušnog prostora, kao i za uništavanje nezaštićenih ciljeva. Poleće uz pomoć katapulta, a sleće padobranom. Sistem čini besposadna letelica, stanica za upravljanje, udaljeni video terminal, naoružanje, katapult, transportna oprema i set alata.
Pogonska grupa je elektromotor, maksimalna brzina je preko 90 km/h, operativna visina leta je 500 do 1.500 m, može ostati u vazduhu više od 3 časa, radijus dejstva je preko 50 km. Maksimalna poletna masa je 35 kg, masa korisnog tereta je 11,5 kg, razmah krila oko 4 m. Letelica poseduje potpuno autonomno upravljanje i može biti naoružana sa 12 granata kalibra 40 mm ili dva ubojna sredstva kalibra 60 mm.
Ubojna sredstva predviđena sa naoružavanje BPL Senka / Foto:  Živojin Banković, Tango Six Za Senku se od naoružanja posebno razvija komplet za konverziju minobacačke (MB) mine kalibra 60 mm koje postojeće MB mine pretvara u vođeno sredstvo, planirajuću municiju sa krilima koja povećavaju domet. Vođenje je potpuno automatsko sa oslanjanjem na GPS/INS, a omogućeno je gađanje i po fiksnim koordinatama cilja i po koordinatama koje daje optoelektronski sistem letelice. Masa kompleta sa minobacačkom minom je 2,5 kg, razmah krila je 0,6 m, maksimalna operativna brzina je 80 m/s, domet, kada se odbaci sa visine od 3.000 m, je 6 km.
Kako nam je rečeno iz VTI u suštini je reč o letelici na kojoj je primenjen autopilot i softver koji predstavljaju dalji razvoj pomenutih sistema primenjenih na takođe domaćoj besposadnoj letelici Vrabac. U odnosu na Vrapca ovde imamo veći radijus dejstva, veću istrajnost leta, ozbiljniju navigaciju i optoelektroniku koja omogućuje precizno određivanje koordinata i korekcija za artiljeriju na većim daljinama (na primer kod maksimalnih dometa artiljerijskih sistema Nora i Oganj). Pri tome se dobija sredstvo koje je teže uočljivo u poređenju sa letelicama Pegaz i CH-92A koje su takođe sposobne za takvu namenu ali su uočljivije i bučnije. Dopunski zahtev je bio da može nositi lako naoružanje kako bi se neki ciljevi koje otkrije mogli uništiti samostalnim dejstvom.
Kineska raketa vazduh-zemlja FT-8D / Foto:  Živojin Banković, Tango Six Domaća izviđačko-borbena besposadna letelica Pegaz, u varijanti na kojoj je primenjena tehnologija sa kineske letelice iste kategorije CH-92A, prikazana je i na ovogodišnjem Partneru. Ono što je ovoga puta intereseantno su vazduhoplvna ubojna sredstva (vUBS) koji je naoružana, odnosno koja su na letelicu podvešena.
Prva je kineska raketa vazduh-zemlja tipa FT-8D dometa 5,5 km koja ima kombinovano vođenje, na srednjem delu putanje leta koristi se GPS/INS, dok se u finalnoj fazi primenjuje poluaktivno lasersko vođenje što joj omogućuje dejstvo i na pokretne ciljeve. Pogonsku grupu rakete čini dvofazni motor sa kompozitnim gorivom, masa pogonskog punjenja je 1,7 kg. Dužina rakete je 1.100 mm, kalibar je 110 mm, masa iznosi 10 kg, visine na kojoj se može lansirati se kreću od 100 do 8.000 m, masa bojeve glave koja se sastoji od kumulativnog levka i čeličnih kuglica, je 4,25 kg, a upaljač je trenutno-udarni.
VTI komplet za konverziju minobacačkih mina 120 mm, podvešenih na BPL Pegaz / Foto: Živojin Banković, Tango Six Drugo vadzuhoplovno ubojno sredstvo koje je prikazano pored i podvešeno na Pegaza je VTI komplet za konverziju minobacačkih mina kalibra 120 mm. Ovde je takođe reč o konverziji postojećih MB mina kojim se one pretvaraju u vođeno naoružanje. Vođenje potpuno automatsko sa oslanjanjem na GPS/INS. Omogućeno je gađanje po fiksnim koordinatama cilja i po koordinatama koje daje optoelektronski sistem letelice. Masa kompleta sa minobacačkom minom je 14,5 kg, razmah krila je 1 m, maksimalna operativna brzina je 150 m/s, domet kada se odbaci sa visine od 3.000 m je 9 km.
VTI razvija kvadkopter koji može biti noružan sa više granata manjeg kalibra / Foto: Živojin Banković, Tango Six FPV dron-kamikaza sa granatom, u izvedbi VTI / Foto: Živojin Banković, Tango Six VTI trenutno radi i na razvoju besposadnih letelica čija je upotreba aktuelna u ratu koji se vodi u Ukrajini. To nas dovodi i do interesantne situacije da se domaći državni R&D upustio u konkurenciju sa domaćom privatnom kompanijom PR-DC koja planira da svoj slični proizvod, kako je Tango Six već izveštavao, proda i Vojsci Srbije.
Na Partneru 2023 izložena su dva kvadkoptera. Dron-kamikaza manjih dimenzija sa jednom granatom nešto većeg kalibra (81 ili 82 mm), kao i letelica malo većih dimenzija koja može biti naoružana sa 6 granata manjeg kalibra (40 mm). Obe letelice su još u razvoju, i za sada nemaju oznake.
Maljutka se, između ostalog, našla i na Obadu / Foto: Živojin Banković, Tango Six Domaći besposadni multikopter Obad, kako Tango Six saznaje, još nije imao prvi let. Tokom Sada je prvi put prikazan sa vođenim raketama Maljutka (2T ili 2F), ističe se da je moguće opremanje sa različitom optoelektonskom opremom koja sadrži dnevnu CCD kameru (zum 30x), termovizijsku kameru (zum 4x) i laserski daljinonmer dometa 5 km.
Operativna masa iznosi 120 kg, masa korisnog tereta je 40 kg, krstareća brzina je 45 km/h, visina na kojoj leti je do 500 m, može leteti do 20 minuta, dok je radijus dejstva veći od 5 km. Upravljanje je bežićno radio-linkom. Da podsetimo, predviđeni podves je daljinski kontrolisana borbena stanica sa 4 nevođene protivtenkovske rakete M80 Zolja kalibra 64 mm ili sa dve nevođene protivtenkovske rakete M79 Osa kalibra 80 mm ili sa dve mine kalibra 120 mm. Umesto naoružanja može poneti taktički komunikacioni ometač u frekventnom opsegu 30 do 88 MHz ili teret mase do 40 kg u logističkoj nameni.
Kao što je Tango Six već preneo, na sajmu IDEX 2023 se, tokom obilaska predsednika Srbije Aleksandra Vučića štanda kompanije Jugomiport SDPR, moglo čuti da bi serijska proizvodnja domaćeg naoružanog besposadnog multiokoptera Obad trebala da počne februara 2024. godine.
Jedna od opcija lansiranja letelice Osica je sa vozila Zastava NTV / Foto: Živojin Banković, Tango Six Daljinski pilotirani vazduhoplov sa bojevom glavom za jednokratnu upotrebu koji nosi naziv Osica je sada definisan kao sistem lutajuće municije. Razvija je Vojnotehnički institut, upravljanje letelicom ostvaruje se putem bežične radio-veze, letelica poseduje fiksiranu Full-HD optoelektroniku sa funkcijom praćenja cilja a poletanje se vrši uz pomoć pneumatskog lansera.
Pogonsku grupu čini elektro-motor, maksimalna poletna masa je 7 kg, operativna brzina leta 120 km/h, operativna visina leta do 500 m iznad tla, istrajnost leta je više od 30 minuta, radijus dejstva do 20 km, pogon čini elektromotor, bojevu glavu čini kumulativna bojeva glava kalibra 90 mm mase 1,5 kg probojnosti pancirnog cilja je 500 mm, a (b/g) je preuzeta sa ručnog bacača raketa M-79 Osa. Osica je opremljena računarom za upravljanje leta koji je razvio VTI i opremom koja je razvijena i proverena u razvoju besposadnog sistema Vrabac. Osim toga, ima mogućnost izvršenja zadatka u saradnji ili uz pomoć BPS Vrabac.
Vrabac naoružan sa 4 granate kalibra 40 mm / Foto: Živojin Banković, Tango Six Na Partneru 2023 predstavljena je i naoružana verzija domaće besposadne letelice Vrabac koja je, osim za izviđanje i osmatranje iz vazduha u dnevnim i noćnim uslovima, namenjena i dejstvu po ciljevima na zemlji, odnosno bombardovanju. Vođenje letelice je potpuno autonomno, poleće sa katapulta, prizemljuje se pomoću padobrana i vazdušnog jastuka a tu je i mod prinudnog prizemljenja. Let se vrši po zadatim tačkama, kruženje je moguće oko zadate tačke. Operativni komplet čini tri letelice, zemaljska kontrolna stanica, udaljeni video terminal, transportna oprema, komplet alata, instrumenata i uređaja, a svaki komplet je predviđen za tri obučena operatora.
Pogonsku grupu letelice čini elektromotor, razmah krila je 2,8 m, dužina 1,94 m, maksimalna masa pri lansiranju je 11 kg, nosivost je tri kg, operativna visina je 300-500 m, maksimalna brzina je 90 km/h, krstareča brzina 70 km/h, brzina osmatranja je 55 km/h. Istrajnost leta je veći ili jednak jednom času, operativni radijus je jednak ili veći od 25 km. Naoružanje čini 4 granate kalibra 40 mm mase od po 0,22 kg.
JEKY
„Sky Ranger“/JEKY / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Jugoimport-SDPR predstavio je na ovogodišnjem Partneru mini besposadnu letelicu sa oznakom JEKY, prvenstveno namenjenu prikupljanju obaveštajnih podataka, osmatranju i izviđanju (ISR – Intelligence, Surveillance, Reconnaissance).
Kako su iz Jugoimporta kazali za Tango Six, radi se zapravo o Talesovoj letelici „Sky Ranger“. Dve kompanije planiraju kooperaciju na ovom projektu u budućnosti. Razmatra se kako delimična proizvodnja ili opremanje u Srbiji za treće klijente.
JEKY je višenamenska BPL, može se koristiti i za korekciju artiljerijske vatre, osmatranje granice, i zaštiti kritične infrastrukture. Ističe se da poseduje otvorenu arhitekturu zemaljske stanice za upravljanje koja omogućuje umrežavanje sa komandnim centrima.
Pogonska grupa je elektromotor, razmah krila je 4 m, maksimalna poletna masa manja od 15 kg, može ostati u vazduhu do tri časa, koristiti se u uslovima brzine vetra do 12 m/s, krstareća brzina je 17 do 26 m/s, domet datalinka je do 30 km. Proizvođač dalje navodi da je potrebno veoma kratko vreme za obuku, kao i da se letelica nakon zaposedanja položaja može biti u vazduhu za manje od 15 minuta. Letelica se lansira sa rampe za koju se navodi da je jednostavna, robusna i male mase, kao i da je primenjen sverakursni datalink.
The post [PARTNER 2023] Besposadne letelice i dronovi Jugoimporta i Vojno-tehničkog instituta: VTI bacio rukavicu kompaniji PR-DC – pokrenut i državni razvoj FPV dronova appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Povezane vesti

[PARTNER 2023] Novi i dorađeni domaći ali i inostrani sistemi za PVO

Izvor: TangoSix.rs, 28.Sep.2023, 06:36

Organizatori ovogodišnjeg Partnera najavili su da će premijerno biti prikazano 26 novih oružanih sistema iz domaćeg, državnog, razvoja, među kojima i novi ‘‘teški protivavionski sistem“, kao i nekoliko „novih lakih protivavionskih sistema“.. Međutim, jedini sasvim novi projekat je upravo...

Nastavak na TangoSix.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.