Izvor: B92, 20.Sep.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otvoren Memorijalni centar u Potočarima

Srebrenica -- Bivši američki predsednik Bil Klinton zvanično je u subotu otvorio Memorijali centar u Potočarima kod Srebrenice, u znak sećanja na Bošnjake ubijene u leto 1995. godine. Ceremoniji je prisustvovalo oko 30.000 ljudi koju su u Potočare pristigli iz svih delova Bosne i Hercegovine, kao i delegacije iz republike Srpske, Srbije i Hrvatske, izveštava naš dopisnik Zoran Žuža. "Srebrenica je početak kraja genocida u Evropi, ona mi je obezbedila podršku NATO-a kako bi omogućio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mir za ovu zemlju i doprineo da ljudi ovde prestanu biti ubijani", rekao je u Potočarima kod Srebrenice bivši američki predsednik Bil Klinton, pozdravljen apaluzom oko 20.000 prisutnih koji su tokom cele noći autobusima i privatnim automobilima stizali u Srebrenicu. "Ona treba da podseća sve nas, obične ljude da takvo zlo više ne može da se ponovi. Ona mora da bude znak da verskog fanatizma i ludila ne sme biti nigde u svetu", rekao je Klinton. Bivši američki predsednik izarzio je u svom govoru nadu da će NATO trupe u Bosni ostati, kako je naveo, onoliko koliko bude potrebno, i naglasio da pravda neće biti zadovoljena dok odgovorni za zločine ne budu privedeni u Hag. Bošnjački član Predsedništva BiH Sulejman Tihić, u svom govoru kao odgovorne za zločine u Srebrenici označio je vojni i politički vrh Republike Srpske i SRJ i posebno naglasio: "Ipak očekujemo da će doći vreme kada će se pojaviti srpski Vili Brant, koji će u ime srpskog naroda zvanično osuditi ovaj, ali i druge zločine širom Bosne i Hercegovine i izviniti se zbog toga, kleknuti pred nedužnim žrtvama i odati im dužnu počast. Ovo je važno kako zbog žrtava, njihovih porodica, istine i pravde, tako i srpskog naroda, trajnog mira, suživota među narodima i dobrih odnosa između država", rekao je Tihić. Skupu u Srebrenici, koji je uz velike mere obezbeđenja protekao bez incidenata, prisustvovali su predstavnici diplomatskog kora predvođeni Visokim predstavnikom međunarodne zajednice Pedijem Ešdaunom, te najviši funkcioneri Bosne i Hercegovine i oba njena entiteta, uključujći i premijera Republike Srpske Dragana Mikerevića. Iz Srbije su, već drugi put, komemoraciji prisustvovale i "Žene u crnom", a obećanje da će doći u Potočare ispunili su i predstavnici Udruženja logoraša Republike Srpske. Treba reći da je u subotu u Potočarima obavljena sahrana 107 identifikovaih tela, čime se broj sahranjenih u Memorijalnom centru popeo na 989 Bošnjaka.

U ime Udruženja logoraša Republike Srpske skupu u Potočarima prisustvovao je potpredsednik udruženja, Slavko Jovičić. On za B92 kaže da je došao da izrazi poštu nevinim žrtvama. "Naprosto, tamo se desio jedan zločin koji su, naravno, počinili iz mog, nažalost, naroda. Ja sam hteo danas da povučem prvi korak u ime Udruženja logoraša da bih njime pokušao da dam primer i drugima, da pokušamo da dođemo do mira i progresa. Moramo, takođe, reći da su se zločini desili na svim stranama i da ne možemo prihvatiti kvalifikacije koje svakodnevno dolaze iz bošnjačkog naroda da su samo oni stradali. Stradao je i moj, srpski narod, stradali smo i mi kao i oni, ali ne tražeći nikakav balans niti kvantitet, mi zaista želimo samo argumentima i činjenicama da dođemo do te istine, kako bismo imali i minimalnu šansu da kao civilizovani ljudi, dostojanstveno, uđemo u Evropu", rekao je Jovičić.

Kako javlja dopisnik B92, bivši američki predsednik Bil Klinton je danas u Potočarima doživeo jednu neprijatnost. Prišao mu je, naime, jedan muškarac i na engleskom jeziku mu rekao da je Klinton saučesnik u srebreničkom zločinu. Bivši predsednik SAD-a nije omiljen ni u Udruženju majki iz Srebrenice. Hatidža Memedović, kojoj su vojnici Republike Srpske ubili dva sina, muža i dva brata, kaže da Klinton nije trebalo da dođe u Potočare. "Taj isti čovek, koji tu dolazi, on je dao zeleno svetlo da se ovo uradi. Umesto da čekam da se otovori fabrika, da čekam svatove mojoj deci, da čekam snahe, da čekam unučiće, ja gledam kako se radi večni stan mojoj deci, ja čekam sanduke, ja čekam kad će ih pronaći u grobnici. I dok se ne bude pogledalo istini u oči nema života, niti suživota, ni pomirenja, ni napretka, ništa nema", rekla je Hatidža Memedović.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.