Otrovne kineske čizme i u Makedoniji

Izvor: Politika, 15.Mar.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Otrovne" kineske čizme i u Makedoniji

U Skoplju registrovan slučaj pojave plikova i rana izazvanih nošenjem kineskih čizama

Specijalno za "Politiku"
Skoplje, 14 martaAko se pokažu tačnim sumnje da obuća kineske proizvodnje oštećuje kožu na nogama i opasno ugrožava zdravlje onih koji ih nose, odzvoniće jeftinoj obući kojom su preplavljene makedonske prodavnice. Nadležne inspekcijske službe za sada ostaju po strani, ali ne i ovdašnja udruženja za zaštitu potrošača.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika <<
Priča o "otrovnim" ženskim čizmicama kineske proizvodnje, lansirana u Bugarskoj, dobija nastavak i u Makedoniji. Ovdašnji mediji su objavili priču studentkinje koja bezuspešno leči rane na nogama koje je dobila nošenjem kineskih čizmica. Ona zapravo i nije znala da su neprijatni svrab i plikovi posledica nošenja ove obuće. Ali kad je u novinama pročitala o sličnoj nevolji nekoliko Bugarki, posumnjala je da su baš kineske čizmice uzrok njenoj "iznenadnoj bolesti".

Iz Bugarske je i informacija da su tamošnje inspekcijske službe, analizom materijala od kojih je napravljena obuća koju su nosile žene kod kojih su se pojavile bolne rane na nogama, utvrdile da koža i pertle na kineskoj obući sadrže otrovne materije.

Uz konstataciju da je reč o "izolovanom slučaju", u Tržnom inspektoratu Republike Makedonije do sada nisu preduzete nikakve mere. U Sanitarnom inspektoratu, koji je deo Ministarstva zdravlja, izjavili su da nisu nadležni za slučaj kao i u Zavodu za zdravlje.

Kineska obuća je inače hit u Makedoniji jer zadovoljava estetske kriterijume, jeftina je i dostupna svima koji sebi ne mogu priuštiti obuću poznatih svetskih marki. U ostalom, najskuplje ženske čizmice kineske proizvodnje staju 25 evra.

M. Radenković

[objavljeno: 15.03.2007.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.