Izvor: B92, 03.Maj.2009, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Otpad na Dunavu ugrožava prirodu
Donji Milanovac -- Velika količina otpada koja se gomila na obalama Dunava, ugrožava biljne i životinjske vrste u Nacionalnom parku Đerdap.
Arheološka nalazišta iz rimskog doba, složena mreža klisura, kanjona i dubokih uvala u Nacionalnom parku Đerdap, izdvajaju ovaj prostor i čine ga jedinstvenim i prepoznatljivim evropskim prirodnim rezervatom.
Međutim, poslednjih godina enormne količine smeća, uglavnom plastičnih boca koje Dunavom stižu iz Evrope, osim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što narušavaju izgled ovog prirodnog dragulja, zagađuju i ugrožavaju raznovrstan biljni i životinjski svet.
Zbog loših ljudskih navika svakoga dana najlepša evropska reka Dunav donosi hiljade plastičnih flaša i drugi otpad na obale Nacionalnog parka Đerdap. Zaposleni u ovom prirodnom rezervatu kažu da priobalje Dunava redovno čiste gde god mogu da priđu, ali da je s obzirom na količinu otpada koja stiže to "Sizifov posao”.
Pet ambalaža koja se prirodno ne razgrađuje, a koje ima najviše, ugrožava brojne biljne i životinjske vrste.
"Čistimo te udarne delove – Porečki zaliv, gde je nama najveće mrestilište ribe i gde se gnezde ptice močvarice, nama i labudovi dolaze, kad je oštrija zima uglavnom su u Dobri, a tako da te ptice sa severa koje dolaze kod nas i one se dirtektno ugrožene”, kaže Branka Nastasijević, rukovodilac službe zaštite i razvoja Javnog preduzeća Nacionalni park Đerdap.
Međutim, problem pet ambalaže nije jedini sa kojim se suočavaju u nacionalnom parku Đerdap. Đubre sa dviljih smetlišta i deponija na obalama Porečke i reke Crnajke, a koje se ulivaju u Dunav, takođe završava u ovoj reci.
"Mi smo sada aplicirali kod Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja sa projektom 'Očistimo Srbiju’ i kada smo radili taj projekat mi smo locirali 27 smetlišta i jednu deponiju sa ukupno nekom procenjenom količinom oko 30.000 metara kubnih otpada”, navodi Ljubiša Jovanović, direktor Javno-komunalnog preduzeća Donji Milanovac.
Ukoliko Ministarstvo za zaštitu životne sredine odobri sredstva za ovaj projekat problem divljih smetlišta i deponija bio bi rešen, a problem plastičnih flaša koje Dunavom stižu u Srbiju može da se trajno reši, kažu u Nacionalnom parku Đerdap, jedino menjanjem naših loših navika ili zabranom proizvodnje pet ambalaže.





