Izvor: Politika, 15.Jun.2014, 13:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Osmaci od sutra polažu malu maturu
Nepoznati zadaci i kombinovani test novina ove godine. – Pojačane mere kako se ne bi ponovila „provala” zadataka kao prošle godine
Prvi korak na putu da postanu srednjoškolci đaci koji su završili osmi razred osnovne škole načiniće sutra, kada rešavanjem testa iz srpskog jezika započinju trodnevno polaganje završnog ispita.
Oni će biti prva generacija koja će posle dugo godina ponovo na maloj maturi rešavati nepoznate zadatke, i to iz srpskog ili maternjeg >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << jezika, u utorak iz matematike, a u sredu čeka ih potpuna novina – kombinovani test sastavljen od pitanja iz istorije, biologije, geografije, fizike i hemije.
Na osnovu uspeha od šestog do osmog razreda i nagrada sa takmičenja za đake osmog razreda, učenici mogu da dobiju najviše 60 bodova, testovi iz srpskog jezika i matematike nose po 16 bodova, a kombinovani test najviše 8 poena.
Osmaci verovatno već znaju iz iskustva svojih prethodnika da treba pažljivo da popune listu željenih škola, da nijedno od dvadeset mesta ne ostave upražnjeno, da pažljivo upisuju šifre srednjih škola u listu jer će ih na osnovu njih, kao i na osnovu školskog uspeha i broja osvojenih bodova na testovima, raspoređivati u srednje škole.
Sigurno je da će velika većina od oko 67.000 osmaka sa nestrpljenjem čekati 20. jun, kada će biti objavljeni preliminarni rezultati, dok će konačni biti istaknuti šest dana kasnije.
Nepoznati zadaci i kombinovani test nisu jedine novine ovog upisa, ali jesu dve stvari koje su najviše zabrinule roditelje, đake, ali i nastavnike. Posle katastrofalnih poplava koje su celu zemlju uvele u vanrednu situaciju, od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja zatraženo je da se završni ispit ne održi.
To su od resornog ministra Srđana Verbića zatražili iz Foruma beogradskih osnovnih škola, dok su đaci iz poplavljenih područja, koji su se sastali sa njim, predložili da se testovi ne boduju. Oko 16.000 roditelja peticijom je zatražilo srednje rešenje, da se ne boduje kombinovani test.
Ministar Verbić poručio im je da je završni ispit deo osnovnog obrazovanja i da ne može biti ukinut, ali je đacima iz poplavljenih područja ponudio mogućnost da izaberu da li će završni ispit polagati u junu ili u avgustu.
Uostalom, da je usvojen zahtev nastavnika, roditelja i đaka, našli bismo se pred ozbiljnom činjenicom da dve godine zaredom nismo u stanju da organizujemo završni ispit. Prošle godine naš obrazovni sistem doživeo je ozbiljan udarac kada je zbog „provaljivanja testova” završni ispit bio poništen.
Tri kombinacije testa iz srpskog i matematike koje je radnica „Službenog glasnika“ iznela iz štamparije da bi, kako je objasnila na sudu, učinila uslugu prijateljima, ubrzo su se mogle kupiti u prestoničkim školskim dvorištima.
Zbog toga je, na kraju, odlučeno da završni ispit bude poništen. Nedugo po poništavanju male mature, pri rekonstrukciji vlade, ministar prosvete Žarko Obradović ostao je bez resora.
Ove godine, zato, naglasak je i na bezbednosti, a prosvetne vlasti uveravaju da će završni ispit biti regularan. Da bi to osigurali, osnovane su dve odvojene komisije, za završni ispit i za upis u srednju školu. Izrada, štampa i distribucija biće organizovana na jednom mestu, u Zavodu za vrednovanje kvaliteta, obrazovanja i vaspitanja, a distribucija ka svim školama biće organizovana uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ministar Verbić očekuje da polaganje male mature protekne bez problema, ali ne zaboravlja da opomene da će završni ispit postati normalni, sastavni deo školovanja kada nam ne budu trebale policijske marice da razvoze testove.
Pred odlazak na test iz srpskog jezika ne bi bilo zgoreg da se roditelji i njihovi mali maturanti podsete na poruke iz resornog ministarstva: završni ispit ne bi trebalo nikoga da plaši, mesta u srednjim školama ima dovoljno za sve učenike.
Ako i mi možemo da damo skromni doprinos suzbijanju treme, evo ga kroz malo zvanične statistike: školske 2012/2013. godine 61 odsto osmaka upisalo je srednju školu koju su naveli kao prvu želju, a 87 odsto njih neku od prve tri želje.
Jelena Čalija
objavljeno: 15/06/2014
Sve spremno za polaganje male mature (VIDEO)
Izvor: NTV.rs, 15.Jun.2014
„Sve je spremno za polaganje završnog ispita učenika osmog razreda 16. juna“, kaže Živomir Jovanović, načelnik Školske uprave u Nišu. Preliminarni rezultati očekuju se 20. juna do 20 sati, a objavljivanje konačnih rezultata 26. juna.. U ponedeljak, 16. juna, osmaci će prvo polagati ispit...









