Izvor: B92, 02.Jul.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okrugli sto o korupciji
Beograd -- Borbu protiv korupcije predstavnici vlasti u Srbiji jednoglasno navode kao jedan od svojih prioriteta.
Međutim, iz pravosuđa i policije upozoravaju da postojeći sistemski zakoni ne regulišu, na adekvatan način, pitanja vezana za ovu oblast. Poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu, unapređenje uslova rada i izmena zakona od presudne su važnosti za borbu protiv korupcije u pravosuđu, ocenili su učesnici okruglog stola "Pravosuđe i korupcija".
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Članovi Saveta za borbu protiv korupcije ističu da su sve oči uprte u pravosuđe, jer jedino ono može da doprinese stvaranju pravne države. U Savetu kažu i da korupcija onemogućava stvaranje institucija u društvu i doslednu primenu zakona.
Predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać objašnjava da je najrasprostranjenija korupcija koja u stvari i nije tako vidljiva: "Vidljivo da je korupcija kod nas, posebno ta dominantna korupcija koja se često i ne prepoznaje kao korupcija, a to je, pre svega, verovatno trgovina uticajima i druge stvari koje negde suptilno izmiču tom pojmu korupcije, ali to svakako jeste korupcija. Znači, ti vidovi korupcije su, po onome što je Savet radio, dokaz da je ta korupcija o kojoj govorim, na kažnjiva i vrlo korisna, odnosno prave borbe protiv te najopasnije korupcije nema."
Izmene zakona od presudne su važnosti za borbu protiv korupcije, navode tužioci i ukazuju na probleme koji postoje u Zakonu o krivičnom postupku. "Iimamo član koji definiše da je i davanje mita krivično delo. Ne mislim da to delo treba brisati iz krivičnog zakona, ali mi se čini da bi trebalo, na neki način, ugraditi neki zaštitni mehanizam za samog tužioca. Jer, može da se desi da sud uđe u postupak u kome se nekome sudi za primanje mita, a da onda vispreni advokat podnese krivičnu prijavu protiv tužioca zašto ne goni onog ko je mito dao, jer ne može da bude primanja bez davanja", kaže Aleksandar Milosavljević, predsednik Izvršnog odbora Udruženja tužilaca Srbije.
U oceni tužilaca da je za efikasniju borbu protiv korupcije neophodna veća samostalnost u odnosu na izvršnu vlast, slažu se i predstavnici policije. Josip Bogić, načelnik Odeljenja za suzbijanje organizovanog kiminala u UBPOK-u, ukazuje da je za efikasniju borbu protiv korupcije prepreka način na koji se biraju tužioci: "Ja mogu da shvatim kolege iz tužilaštva, da oni ponekad nemaju hrabrosti, kada je u pitanju visoka korupcija, da se uhvate u koštac sa visokom korupcijom dok god bude situacija takva da, dok se tužioci biraju na određeno vreme, uvek postoji bojazan da prilikom reizbora neće biti izabrani. Mi smo svedoci takvih slučajeva."
Predstavnici pravosuđa i policije ističu i potrebu za većim ovlašćenjima u borbi protiv korupcije. "Mislim da je jako bitna stvar da se, kada je u pitanju velika korupcija, tokovi novca drže pod kontrolom i da se mnogo više pažnje posveti činjenici da sam ja, kada sam došao da budem funkcioner, došao kao relativno siromašan, a kada odlazim sa tog mesta odlazim znatno bogatiji", kaže Milosavljević.
Bogić, s druge strane, podseća da su retki slučajevi kada je sud izricao kaznu oduzimanja imovinske koristi, a ranije konfiskaciju imovine: "Mislim da na ovom polju treba menjati zakone i da je prava suština borbe protiv korupcije i ostalog vida organizovanog i ostalog kriminala upravo oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalom. Jer, to kriminalce najviše boli kad im oduzmete imovinsku korist."
Ministarstvo pravde najavilo je da će uskoro početi izradu Akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije u oblasti pravosuđa. Pilot projekat će obuhvatiti Okružni sud u Beogradu i beogradsko Tužilaštvo, a cilj procene će biti koliko su institucije i radna mesta podložna korupciji.












