
Izvor: Glas javnosti, 09.Jul.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odmor i terapija za oko 15.000 obolelih
BEOGRAD - Porodice koje imaju dete na insulinskoj terapiji ovih dana će na kućnu adresu dobiti pismo Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje o njihovom pravu na novi vid zaštite. Biće im detaljno objašnjeno na koji način će njihovi mališani moći da odu na banjsko lečenje o trošku zdravstvenog osiguranja.
- Prema Pravilniku o medicinskoj rehabilitaciji u zdravstvenim ustanovama, predviđeno je da deca koja su na terapiji insulinom imaju pravo da jednom godišnje budu upućena >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << na rehabilitaciju u Bukovičku banju u Aranđelovcu od 14 dana, ali i na dodatnih deset dana u okviru programa prevencije nastanka eventualnih komplikacija - kažu U RZZO.
Međutim, i stariji dijabetičari, kako najavljuju u RZZO, neće biti zapostavljeni pa će radi prevencije komplikacija imati pravo na stacionarnu rehabilitaciju
- Predviđeno je i da osobe starije od 18 godina, a koje za svoje lečenje koriste insulin, jednom od četiri godine provedu 10 dana u hotelu „Merkur“ u Vrnjačkoj banji - navode u Zavodu, uz očekivanje da će taj program unaprediti zdravlje 15.000 dijabetičara, a time i smanjiti troškovi lečenja drugih oboljenja kod tih pacijenata.
Republički zavod je za taj program obezbedio značajna sredstva jer je u „Merkuru“ zakupljeno 400 kreveta, pri čemu jedan dan boravka pacijenata koštati 2.340 dinara. Kada se uzme u obzir da u Srbiji ima oko 60.000 ljudi na insulinskoj terapiji, jasno je da je izdatak veoma veliki, ali u Zavodu veruju da će se to na duži rok isplatiti. Program inače predviđa lečenje, ali i edukaciju dijabetičara kako da i pored ozbiljne bolesti unaprede svoj život i učine ga kvalitetnijim.
Kako bi se sprečila pojava dijabetisa i komplikacija koje ta bolest donosi, prema novom Pravilniku, prvi put je predviđeno i da deca s prevelikom telesnom težinom, uzrasta od 12 do 18 godina, imaju pravo na preventivnu stacionarnu rehabilitaciju od 21 dan o trošku zdravstvenog osiguranja.
Debeljuškasti mališani će imati pravo na specijalizovanu rehabilitaciju kako bi se primenom medicinske dijete i fizičke aktivnosti, a u skladu sa uzrastom i zdravstvenim stanjem, izvršila korekcija telesne težine. Oni će tokom rehabilitacije usvojiti zdrav način života kojeg treba da se pridržavaju i ubuduće.
- Gojazna deca biće upućena na rehabilitaciju o trošku zdravstvenog osiguranja u Specijalnu bolnicu za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma „Zlatibor“-najavljuju u RZZO.
bravo. ovo je divno i humano. samo da se ne pretvori u vezu, kao i sve ostalo u Srbiji. Nadam se svim srcem da ce svi malisani koji imaju dijabetis imati sansu za oporavak . Sto se buckastih klinaca i klinceza tice, ,moje misljenje je da je njihovo stacionarno lecenje u trajanju od 21 dan bacanje novca. Terapiju mogu roditelji uz savet lekara da sprovedu kod kuce. Umesto debeljuskaste dece, stacionar mogu da koriste deca, koja rastu u nehigijenskim uskovima , koja imaju astmu i disajne probleme rahitis i koja su neuhranjena. Boravak takve dece u stacionaru pod kontrolom lekara i uz redovne zdrave obroke, u zdravom prostoru bez vlage, bio bi pravi pogodak. U Srbiji ima mnogo bolesne dece koja zive po ulicama i katakombama. Dajmo i njima sansu. U Srbiji vlada bela kuga. Svako dete nam je drgoceno, jer oni su buducnost Srbije.