Izvor: Politika, 01.Jul.2015, 08:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od prijemnih na fakultetima i roditelje tresla groznica

Elektrotehnički fakultet u Beogradu među prvima u Srbiji je otvorio vrata za novu generaciju potencijalnih brucoša

Ovo su neke drugačije generacije. Mnogi su došli na fakultet u pratnji roditelja, neke su pratili do samih učionica, ne znam ko je bio bleđi i sa većom nervozom – kandidati ili mame. Jednoj majci je pozlilo, pa smo joj dodali stolicu i vodu...

Ovako su pričali dežurni juče na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, koji je među prvima u Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << otvorio vrata za novu generaciju potencijalnih brucoša. Kandidati, njih 1.266, kako smo čuli od prodekana prof. dr Lazara Saranovca, juče su polagali matematiku, a danas je na redu fizika.

– U poređenju sa prošlom godinom, interesovanje je za 10 odsto veće. Dobra reklama je što posao lako mogu da nađu posle završetka fakulteta koji školuju kadrove za informacione tehnologije – kaže za naš list prodekan Saranovac.

Zbog velikog interesovanja, prijemni je organizovan na svim spratovima tehničkih fakulteta, a u pomoć su pritekli i Mašinski i Tehnološko-metalurški fakultet. Prodekan kaže da će rezultati biti poznati najkasnije danas pre podne. Kandidati će biti obavešteni es-em-esom, a moći će da provere svoje rezultate i na sajtu.

U hodniku srećemo i dekana, prof. dr Branka Kovačevića, nekadašnjeg rektora Beogradskog univerziteta, sa delegacijom MUP-a Srbije, kao i dr Slobodana Unkovića, nekadašnjeg ambasadora, ministra, dekana... Kovačević nam objašnjava da njihovo prisustvo nema veze sa prijemnim, već da je na fakultetu neka kineska delegacija.

Ulazak u učionice bio je već oko devet. Usledila je prozivka. Svi su morali da ostave svoje rančeve, telefone i laptopove na stolu kod dežurnih nastavnika.

– Na stolu je dozvoljena samo plava hemijska olovka, vežbanka i voda, sve to je obezbedio fakultet, a kandidati su prijemni platili 7.000 dinara. U svakoj sali je po nekoliko dežurnih, ima nas i ispred svake učionice u kojoj se polaže, a na dve sale dolazi još jedan dežurni – objašnjava nam Stefan Azarić, student treće godine softverskog inženjerstva.

On kaže da su mladi zbunjeni, kao što je i on bio pre tri godine. Obično pitaju gde se nalaze učionice i toalet, koji je dozvoljen samo do početka ispita.

Kada je sat označio 10 časova, u hodnicima su ostali da patroliraju samo dežurni u prepoznatljivim crvenim majicama.

– Ovo nije toliko težak fakultet, koliko mora da se redovno radi – kaže Stefan koji je završio srednju saobraćajnu školu i jedini je iz svoje generacije na ETF-u. Plaća školarinu koja je viša od 220.000 dinara, ali kaže da se roditelji snalaze. I on radi sezonske poslove tokom leta i zime, kada prođu ispiti. Voleo bi da ostane u Srbiji, ali, dodaje, ovde može da se nada plati od hiljadu – hiljadu i po evra, dok su njegove kolege u Nemačkoj ili Austriji plaćeni po 4.000 evra, a standard je isti.

Pitamo ga kada bi mogao da se očekuje izlazak prvih kandidata sa prijemnog.

– Retko ko izađe posle sat vremena, obično oni koji odustanu ili oni koji sve dobro urade, ali takvi su retki – iskusno kaže Stefan.

Glavni dežurni, Aleksandar Savić, ističe da su ovo ipak daleko humaniji uslovi za polaganje, u odnosu na prethodne godine kada su svi tehnički fakulteti organizovali zajednički prijemni na Sajmu.

– Tamo je tek bilo svašta, padali su u nesvest i kandidati i roditelji, jer se polagalo u halama, a velike vrućine, plus trema. Ovo je ipak bolje. Angažovano je stotinak dežurnih, od profesora do studenata. Kandidati su raspoređeni po učionicama, u svakoj je dvadesetak mladih, mada ih u najvećoj ima 40 – priča Savić.

Prvi kandidati su tek oko podneva predali testove. Kako smo čuli, prijemni je svima bio težak i retko ko je uradio sve zadatke.

Milica Bodanović iz Obrenovca kaže da se prijavila da bi ispunila sestri želju, ali da ne veruje da će proći, jer se bolje spremala za FON, koji joj je prva želja. Na ovom fakultetu polagaće i Lazar Glavinić iz Ivanjice, odličan gimnazijalac, kojem je test takođe bio težak, dok se Dejan Bogdanović iz Bijeljine nada da će imati dovoljno poena da upiše, jer je većinu zadataka uradio.

Nadareni matematičar i vukovac, Boško Gavrilović iz Novog Pazara, jedan je od retkih koji su izašli zadovoljni. On baš želi da upiše ETF, a ukoliko se dogodi da ne bude imao dovoljno bodova za softversko inženjerstvo, okušaće sreću na novootvorenom istom smeru u Kragujevcu.

----------------------------------

FON kao druga šansa

Dok su se kandidati preznojavali u učionicama, ispred zgrade tehničkih fakulteta, na suncu su se preznojavali njihovi roditelji. Stana Davidović iz Kovina čekala je sina Miljana. Stigli su u Beograd pre devet, a sutra će proći ovo isto i na Fakultetu organizacionih nauka.

– Voli kompjutere, ne želi da upiše ništa drugo, ali će polagati prijemni i na FON-u. Sam se spremao od januara, nije išao na pripreme, nismo plaćali privatne časove. Bio je dobar u gimnaziji i mora da uradi dobro prijemni. Ako ne bude ušao na budžet, platiću školarinu – kaže Stana.

----------------------------------

Ko ne dođe na prozivku prilikom upisa, prepušta mesto sledećem na listi

Na fakultetima je provera znanja i naredna dva dana. Fakulteti nakon toga formiraju privremene rang-liste, a tek posle odlučivanja komisije i dekana o pristiglim žalbama, obrazuje se konačna rang- lista, koja je osnov za upis.

Profesori skreću pažnju mladima da pažljivo prate satnicu upisa, jer po pravilima, ukoliko kandidat koji je primljen ne bude na prozivci prilikom upisa, umesto njega će biti upisan sledeći na listi.

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.