Od 1. juna novi zakon – ako udarite ženu, idete u zatvor

Izvor: RTS, 24.Feb.2017, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od 1. juna novi zakon – ako udarite ženu, idete u zatvor

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i ministarka pravde Nela Kuborović posetili su Sigurnu kuću, u kojoj su poručili da od 1. juna stupa na snagu novi zakon koji nosi jasnu poruku: "Udarite li ženu, ići ćete u zatvor".
Nebojša Stefanović je rekao da se uvek kada poseti Sigurnu kuću priseti teške situacije zbog koje su te žene dospele na to mesto. Dodaje da je ljudski ne samo pružiti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << im podršku već i učiniti sve što je moguće da nasilje prestane i da svi nasilnici shvate da postoji snažan stav države protiv nasilja u porodici.

"Zbog toga i našim posetama i radom na novom zakonu, kao i aktivnostima policije, tužilaca i sudova na terenu, želimo da ukažemo na to da nećemo stajati po strani već ćemo svakim svojim delovanjem učiniti da to nasilje prestane", naglasio je Stefanović.
Stefanović je rekao da u našem društvu često ne postoji konsenzus o važnim pitanjima, ali da treba postići jedinstvo i poslati jasnu poruku da nećemo trpeti nasilje, da će se žene u Srbiji osećati bezbedno, da će policija oštro postupati prema nasilnicima, a sudovi ih osuđivati na ozbiljne zatvorske kazne.
Prema njegovim rečima, zbog toga je donet novi zakon i počela obuka policajaca, tužilaca i sudija.
"Oni će biti spremni da od 1. juna u punom kapacitetu primenjuju zakon. Naš posao je da pružimo podršku, budemo oslonac i da budemo veoma oštri kada se govori o tim krivičnim delima, da pokažemo izvršiocima koji misle da mogu nekažnjeno premlaćivati žene da to nećemo tolerisati, da ćemo ih oštro kažnjavati i da će država biti oslonac svakoj žrtvi", poručio je Stefanović.
Istovremeno je istakao da je neophodan rad i na prevenciji, kako bi deca shvatila šta je nasilje, da ono nije samo fizičko već može biti i verbalno i ekonomsko, a da nasilje nije vrednost našeg društva.
Novi zakon je, objasnio je Stefanović, donet zbog uočenih manjkavosti ranijeg sistema.
"Mi smo primetili da sistem nije dobar mnogo godina unazad i da su često bili neadekvatni odgovori države. Zbog toga smo doneli novi zakon kojim se omogućavaju veća ovlašćenja policije", rekao je Stefanović.
Ukazao je da, po novom zakonu, imamo hitnu meru gde možemo nasilnika da izbacimo iz kuće, da ga privedemo i da mu se odredi zadržavanje.
"Ranije ste morali da idete na sud, a ako nema vidljivih povreda, on bi bivao pušten. Bilo je hiljadu razloga da do pravde ne dođe brzo. Danas žrtvu nasilja ostavljamo u domu, bez obzira na to kome pripada, nasilnik se izdvaja iz kuće i onda imate meru, koja može biti izrečena i na 30 dana, u kojoj tužilaštvo, policija i sudovi imaju vremena da sagledaju situaciju i da donesu odluku koja mera se primenjuje, a žrtva nasilja je u tom periodu bezbedna", podvukao je Stefanović.
Ukazao je na to da će u svakoj policijskoj stanici biti jedan do dva policajca koji su posebno obučeni za suzbijanje tog vida nasilja, i da će raditi na tome da se pošalje jasna poruka: "Udarite li ženu, ići ćete u zatvor".
Kuburovićeva je rekla da su dva ministra današnjom posetom pokazala da se država ne bori protiv nasilja u porodici samo sistematski već i ličnim angažovanjem članova vlade.
"Vlada Srbije pruža punu podršku da se u što većoj meri i što bolje implementira Zakon o zaštiti i borbi protiv nasilja u porodici, koji počinje da se primenjuje od 1. juna", naglasila je Kuburovićeva.
Rekla je da je zajedno sa svojim kolegom imala priliku da na licu mesta pruži podršku žrtvama nasilja u porodici i da im ukaže na ono šta ih očekuje sa novim zakonom, na to koji su sve vidovi podrške i pomoći koja može da im se pruži.
Istakla je da postoji simbioza i povezanost više organa koji će učestvovati u borbi protiv nasilja u porodici.
Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde, kako je ukazala, užurbano rade na tome da Zakon od 1. juna počne efikasno da se primenjuje.
Prema njenim rečima, u toku su obuke za više od 400 policijskih službenika i za više od 400 zamenika tužilaca i sudija.
U zajedničke radionice, koje će se sprovoditi u toku specijalističke obuke, biće uključene i nevladine organizacije kako bi se što bolje razumelo s čim se suočavaju žrtve nasilja.
Koordinator Sigurne kuće Vesna Stanojević zahvalila se ministrima što su obišli Sigurnu kuću i što su time svim ženama koje žive u njima sa decom pomogli na neki način i dali im veru.
"To im mnogo znači, podiže veru, jer osete da postoji neko ko ih podržava, ko je na njihovoj strani, a i koliko država pomaže da se zaštite žrtve nasilje uopšte, a pogotovo žrtve nasilja u porodici", rekla je Stanojevićeva.
Stanojevićeva je istakla da u Sigurnoj kući ima 27 mališana, dodajući da je nepotrebno govoriti koliko im je potrebna pomoć u odrastanju, da bi im životni put bio bolji nego što su roditelji mogli da im obezbede.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.