Od 1. juna neće biti moguće naknadno plaćanje putarine

Izvor: Blic, 27.Maj.2012, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od 1. juna neće biti moguće naknadno plaćanje putarine

Putevi Srbije ukinuće mogućnost naknadnog plaćanja putarine od 1. juna zbog toga što je "vozači masovno zloupotrebljavaju".

"Da su izjave (o odbijanju plaćanja putarine) korišćene u skladu sa namenom zbog koje postoje, ne bi ni došlo do njihovog ukidanja”, izjavio je direktor Sektora za naplatu putarine u JP Putevi Srbije Milenko Caković.

U tom javnom preduzeću su istakli da mogućnost naknadnog plaćanja putarine najviše zloupotrebljavaju vozači kamiona.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Većina vozača automobila kažu da prvi put čuju da putarina može biti naknadno plaćena.

Caković je kazao da su prilikom ulaska na autoput ispred svake naplatne stanice vidno postavljeni saobraćajni znaci koji označavaju uključenje na saobraćajnicu pod naplatom i da će na svim naplatnim stanicama od 1. juna biti pojačano dežurstvo radnika obezbeđenja Puteva Srbije i saobraćajne policije.

U tom javnom preduzeću kažu da će u slučaju da vozač odbije da plati putarinu inkasant zamoliti tog vozača da se pomeri sa naplatne trake, ali mu neće dozvoliti da prođe naplatnu stanicu.

Ukoliko vozač odbije da se pomeri sa trake, biće pozvana saobraćajna policija koja će, u skladu sa propisima i ovlašćenjima, preduzimati odgovarajuće mere.

Caković je istakao da je u 2011. popunjeno oko 56.000 tzv. izjava o odbijanju plaćanja putarine i da se najveći procenat - oko 81 odsto odnosio na četvrtu kategoriju, odnosno vozače šlepera.

Forma izjave datira još od početka 1980-tih i uvedena je kao vid odloženog sredstva plaćanja u slučajevima kada vozači iz opravdanog razloga ostanu bez novca, naveo je direktor u Putevima Srbije.

Vozači za naplatu vinjetama

Većina vozača, međutim, smatra da mogućnost naknadnog plaćanja putarine ne bi trebalo ukidati, kao i da je efikasniji sistem naplate vinjetama, odnosno nalepnicama koje regulišu putarinu, jer se njihovom upotrebom ne stvaraju gužve na autoputu.

Vozači kamiona, sa druge strane, kažu da ukidanje naknadnog plaćanja putarine nije u redu, jer im se dešava da na putu ostanu bez para i da ne bi bilo u redu da na domak svojih kuća ne mogu da izađu sa autoputa dok ne nađu novac.

Oni smatraju da je u slučajevima kada ostanu bez novca pošteno da im se omogući da njihove firme plate naknadno putarinu, kao i da to što Putevi Srbije moraju dugo da čekaju na pare ukoliko neka firma neće da plati, nije njihov problem već države i sudstva.

"Svi učesnici u saobraćaju imaju izbor da li će koristiti autoput, čija se upotreba plaća, ili će koristiti neki od magistralnih puteva za čije se korišćenje ne plaća naknada”, naglasio je Caković.

Od 2007. je zabeležen, kako je kazao Caković, značajan porast broja izjava, pošto su vozači raznih transportnih preduzeća počeli da ih zloupotrebljavaju.

"Vozači pare koje dobijaju od svojih vlasnika za plaćanje putarine zadržavaju i popunjavajući izjave dodatano zadužuju vlasnike firmi da naknadno preko suda izmiruju dugovanja”, kazao je Caković.

Direktor Sektora za naplatu putarine je napomenuo da se od 2008. formiranjem Odseka za video nadzor i Odseka za analitiku, uspešno onemogućavaju i sankcionišu sve vrste malverzacija na autoputevima koje čine kako zaposleni u JP, tako i vozači.

Prethodnih godina je broj tih izjava, uvećavan, a, na primer, u 2007. bilo ih je 5.745.

Sada kada na naplatnu traku dođu vozači koji žele da im bude izdata izjava o odbijanju plaćanja putarine, inkasant ulazi u proceduru popunjavanja obrasca, koja može trajati i do sat vremena ukoliko je na rampi pojačan saobraćaj, rekao je šef odseka u Sektoru za naplatu putarine za deo od Beograda do Batočine Nikola Milenković.

"Uglavnom su to vozači teških kamiona koji ovu mogućnost u većini slučajeva zloupotrebljavaju”, naveo je Milenković.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.