Obeležena godišnjica Titove smrti, građani mu odali počast u Kući cveća

Izvor: BKTV News, 04.Maj.2014, 15:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležena godišnjica Titove smrti, građani mu odali počast u Kući cveća

Više stotina građana iz svih krajeva bivše Jugoslavije odalo je i danas, tri i po decenije od njegove smrti, počast nekadašnjem predsedniku SFRJ Josipu Brozu Titu, posetom Kući cveća, gde je sahranjen, kao i njegovoj udovici Jovanki, koja je preminula prošle godine.

Zlatica Broz došla je u Kuću cveća da oda počast dedi, ali, kako je navela u izjavi Tanjugu, i čoveku, koji je obeležio 20. vek, ne samo po njenom mišljenju, već, ističe, i prema oceni stručnjaka, >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << istoričara i državnika, koji su bili njegovi prijatelji.
“Tito je ličnost koja zaslužuje ovakvu pažnju, ne samo ovde nego i u celom svetu, a odnos prema njemu u mnogim zemljama se ni danas nije promenio”, rekla je ona.
Zlatica dodaje da dedu pamti po ljubavi, toplini, neposrednosti, ali i kao osobu koja je sve u svojoj porodici svojim primerom učio radu i odnosu sa drugima.
Prema njenim rečima, Tito je deo istorije ovog naroda i bilo bi sramota to zaboraviti, jer su građani, kaže, “tolike godine živeli u jednom pristojnom društvu i nekim normalnijim odnosima”.

Cveće na Titov grob je među prvima položio Beograđanin Vladimir Savić, koji je kazao da se narod seća da je u njegovo vreme bilo mnogo bolje živeti i socijalno i ekonomski.
“U to vreme se deca nisu toliko drogirala, nije bilo ovoliko kriminala, radilo se, gradila se država, organizovane su radne akcije”,  izneo je Savić svoje viđenje Titovog doba.
“Iako sam rođen godinu dana posle njegove smrti, majka mi je potomak narodnog heroj Ratka Mitrovića, moja porodica je bila radnička i pripadala je srednjem staležu koji je tada postojao”, naveo je Savić.
Tokom Titove vladavine su i deca imala srećnije detinjstvo, a iako, kako je kazao, to njega nije “zahvatilo” jer je rođen 1981, njegove starije sestre su proživele mnogo više nego kasnije genercije.
“Sama činjenica da je na njegovu sahranu došlo 120 visokih državnika, što se nikad nije ponovilo, pokazuje kakav je čovek bio i pored toga što danas hoće da ga prikažu onako kako ne treba”, zaključuje Savić.

Među mlađim posetiocima je bila i dvadesetogodišnja Emina Subaš iz Novog Travnika iz BiH, koja je od roditelja slušala priče o Titu, te je iz radoznalosti došla da vidi tu “čuvenu” Kuću cveća.
Ona je kazala da je od roditelja čula da je Tito bio veliki vladar i da se u njegovo vreme živelo “super”, bolje nego danas. Emina je prvi put došla da oda počast Titu i obiđe njegov grob, ali, kako je rekla, potrudiće se da dođe ponovo.
Josip Broz Tito upravljao je Jugoslavijom 35 godina. Tačan datum njegovog rođenja nije poznat, ali je rođendanom smatran 25. maj 1892, što je proslavljano u skladu s jakim kultom ličnosti koji je sistematski građen tokom njegove vladavine.
Kao austrougarski kaplar učestvovao je u Prvom svetskom ratu – između ostalog i u borbama protiv srpske vojske. Ranjen je i zarobljen u Rusiji 1915, posle čega je pobegao iz zarobljeništva i učestvovao u Oktobarskoj revoluciji.
U Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca se vratio krajem oktobra 1920, kada je postao član Komunističke partije, a 1937. njen generalni sekretar, posle smenjivanja i streljanja Milana Gorkića.

Radio je 1936. i 1937. u Kominterni u Moskvi u vreme kad je likvidiran znatan broj jugoslovenskih komunističkih prvaka. Iz Drugog svetskog rata je izašao kao legendarni vođa. Paralelno sa borbom protiv okupatora, jedinice pod njegovom komandom sprovele su komunističku revoluciju – tokom i nakon rata.
Odbio je Staljinov pritisak 1948, nakon čega je decenijama dobijao značajnu finansijsku i vojnu pomoć (vojnu većinom do polovine pedesetih) od SAD.
Bio je jedan je od osnivača Pokreta nesvrstavanja, što je u tadašnjim medjunarodnim okolnostima imalo veliki značaj. U unutrašnjoj politici ostavio je ustrojstvo koje je, kako smatraju mnogi istoričari, na kraju razorilo Jugoslaviju – Ustav iz 1974. godine.
Izvor: tanjug.rs
Tweet

Nastavak na BKTV News...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Tri i po decenije od maršalove smrti: Počast Titu odalo više stotina građana!

Izvor: Kurir, 04.Maj.2014

Sama činjenica da je na njegovu sahranu došlo 120 visokih državnika, što se nikad nije ponovilo, pokazuje kakav je čovek bio i pored toga što danas hoće da ga prikažu onako kako ne treba, zaključuje Savić...BEOGRAD - Više stotina građana iz svih krajeva bivše Jugoslavije odalo je i danas,...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.