Nepropisni kompleti za prvu pomoć

Izvor: B92, 11.Feb.2011, 01:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nepropisni kompleti za prvu pomoć

Beograd -- Dozvole za 80.000 kompleta prve pomoći za vozila izdate su nepropisno, tvrdi Nacionalna organizacija potrošača Srbije.

U ovoj organizaciji navode da je za ovo ugrožavanje bezbednosti građana kriva Agencija za lekove i medicinska sredstva.

Goran Papović iz te organizacije je pozvao tržišnu inspekciju da nestandardizovane komplete prve pomoći koje je Agencija za lekove ipak odobrila kao standardne, ukloni sa tržišta kao lažne, jer ti kompleti nisu bezbedni.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
"Ono što mi zahtevamo je da agencija javno objavi neusaglašenost kod proizvođača kada je u pitanju Novitas, Tosama ili kineski proizvođač. Da uputi i povuče sa tržišta, a od tržišne inspekcije tražimo da ove stvari povuče i uništi kao plagijat", kaže Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

U Srbiji su, prema zvaničnim podacima, na tržištu kompleti prve pomoći vrednosti 160 miliona dinara, u kojima su gaza i trouglaste marame od tkanine koja ne upija tečnost i koja nije sterilna, tvrdi Papović.

Generalna sekretarka Crvenog krsta Srbije Vesna Milanović podržala je inicijativu Organizacije potrošača, navodeći da pribor za prvu pomoć mora zadovoljiti propisane standarde kvaliteta i upozorila da gaze i zavoji moraju biti sterilni, jer u suprotnom mogu dovesti do infekcija.

Portparol Agencije Aleksandar Tucović objasnio je da Agencija nije nadležna za utvrđivanje usaglašenosti medicinskih sredstava sa navedenim standardom i da je stoga zatražila mišljenje Instituta za standardizaciju Srbije kao nadležne organizacije.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.