Izvor: B92, 23.Maj.2009, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neizvesna budućnost savetovališta
Užice -- Ekonomska kriza mogla bi da dovede do zatvaranja Savetovališta za žene obolele od raka "Jefimija", koje već deset godina radi u Užicu.
Reč je o savetovalištu koje u okviru užičke nevladine organizacije Ženska mreža okuplja stručnjake, ali i žene koje su zahvaljujući "Jefimiji" lakše prebrodile suočavanje sa karcinomom dojke. Svoja iskustva pretočili su i u Vodič za lečenje od ove opake bolesti.
Ljubica Kovačević pre deset godina suočila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se sa rakom u poodmakloj fazi.
Ona kaže da je zahvaljujući užičkom savetovalištu za žene obolele od raka „Jefimija" uspela da preživi. Od tada volontira u ovoj organizaciji, koja je do prošle godine pored saveta, mnogim ženama omogućavala i besplatan pregled.
Iskustva „Jefimije" poslužila su i u okviru nacionalne strategije u prevenciji protiv raka.
Stručni tim psihologa i lekara, ali i lična iskustva žena, doprineli su podizanju svesti i prevenciji, ali i tome da manje žena umire od ove bolesti u užičkom regionu.
Lekarka Maja Gulan kaže da je model rada savetovališta „Jefimija" dobio visoke ocene i u inostranstvu.
I dok u zemljama u okruženju mreže ovakvih savetovališta tek počinju da rade, „Jefimija" je još pre nekoliko godina u 13 gradova u Srbiji inicirala formiranje mreže.
Nestašica novca ugrozila je rad „Jefimije". Pored užičke opštine i Ministarstva zdravlja, i Lutrija Srbije pomaže rad ove organizacije.
Međutim, budućnost ovog savetovališta leži jedino u stalnom izvoru finansiranja, koga za sada nema.
Gašenje „Jefimije" sigurno bi ugasilo i nade u oporavak mnogih obolelih žena, ali bi se to odrazilo i na prevenciju karcinoma dojke.





