Izvor: RTS, 18.Feb.2022, 12:02

Nasukan čamac, isplivali sprudovi – zbog čega Dunav izgleda kao da bi mogao da se pregazi

Vodostaji na Dunavu, Tisi i Savi u domenu su srednje niskih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti. Dejan Vladiković, hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda, rekao je za RTS da je to uobičajena pojava za ovo doba godine i dodao da nam u narednih mesec dana slede pojačani dotoci na rekama.
Možda su nedavne kiše malo uticale da se slika promeni, ali pre nedelju dana na Dunavu su se mogli videti nasukani čamci i sprudovi pa je na prvi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pogled izgledalo kao da bi mogao da se pregazi. I nije samo na ovoj velikoj reci takva slika.

Dejan Vladiković, hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda rekao je u Jutarnjem programu da je to uobičajena pojava za ovo doba godine i dodao da nam u narednih mesec dana slede pojačani dotoci na rekama.
"Oko Nove godine smo imali prvo topljenje snega i jake kiše i tada su korita bila punija. Tokom januara je bila velika količina snega u planinskim, ali i nižim predelima, tako da je februar mesec kada su vodostaji u domenu niskih", objasnio je Vladiković.
Sada, kaže, ulazimo u pretprolećni period kada se očekuje topljenje snega i češći cikloni, koji donose kišu, zbog čega se povećava nivo vode u rečnim koritima.
Još nije počelo topljenje snega na Alpima, tako da će, prema rečima hidrologa, situacija na Dunavu biti drugačija u martu i aprilu.
"Mi smo imali manje snega, a više kiše u januaru i onda su korita bila na sličnom nivou popunjenosti. Kada uočimo, kada se vidi da će biti neka ekstremna pojava, mi izdajemo upozorenje, ali za to sada nema razloga", rekao je Vladiković.
Jedino se sledeće nedelje očekuje topljenje preostalog snežnog pokrivača i onda ćemo imati neke poraste na slivu Južne i Zapadne Morave, ali, kako kaže, ne deluje da će doći do upozoravajućih nivoa. 
Manji slivovi uvek u centru pažnje Na manjim vodotocima su intenzivnije pojave i oni su uvek u fokusu, kaže Vladiković.
"Mi očekujemo da bi prvi prodori bili sada za vikend, zatim 28. februara, 5, 12. i 14. marta i onda će se postepeno popunjavati korita. Tada se obrati pažnja na manje slivove, jer oni imaju burnu reakciju i manje je vremena za reagovanje", naveo je hidrolog.
Što se tiče zaliha vode, u snežnom pokrivaču na celom slivu Dunava do mađarske stanice ona iznosi 8,4 kilometra kubnih, što je u granicama normale. Malo veće zalihe su, kaže, na slivu Tise, i to malo iznad normale, pa kad sneg počne da se topi ostaje četiri do osam dana da se reaguje.
Za sada se pre marta i aprila na tim slivovima to ne vidi.
Vladiković kaže da lagano izlazimo iz zimskog, hladnog perioda i da sadašnje visoke temperature nisu znak za upozorenje, nego da se voda intenzivnije greje, pošto je manja količina u koritima.
Temperature vode na Dunavu su trenutno oko 5,8 °S, na Savi 6,6 °S, na Velikoj Moravi oko 5,6 °S, na Tisi oko 3,4 °S i na banatskim vodotocima oko 6 °S, što je iznad prosečnih vrednosti za ovo doba godine.
"Prolećni režim kreće od Dana voda, 22. marta, i od tada je povišen nivo vode na rekama", rekao je Vladiković.    

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

DUNAV IZGLEDA KAO DA BI MOGAO DA SE PREGAZI Nasukan čamac, isplivali sprudovi, evo kada će vodostaj reka početi da raste

Izvor: Blic, 18.Feb.2022

Vodostaji na Dunavu, Tisi i Savi u domenu su srednje niskih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti. Dejan Vladiković, hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda, rekao je za RTS da je to uobičajena pojava za ovo doba godine i dodao da nam u narednih mesec dana slede pojačani dotoci na...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.