
Izvor: RTS, 15.Jun.2015, 20:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nasilje nad starima, problem o kome se ćuti
Od 13 i po hiljada prijavljenih slučajeva nasilja u porodici prošle godine, u hiljadu i po slučajeva žrtve su bili najstariji članovi porodice. Stari najčešće trpe nasilje od svojih najbližih, kao i od negovatelja i u ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite. Ministar Aleksandar Vulin poziva stare da prijave nasilje i ističe da ne smeju da ga trpe.
Nasilje nad starima teško se otkriva i prepoznaje, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << zato što se o njemu uglavnom ćuti. Najčešće deca zanemaruju ostarele roditelje. Neretko to čine unuci, snaje, zetovi.
Stari kažu da mlađi gledaju svoja svoja posla. da su premoreni i zasićeni.
Jedan stariji gospodin ističe da je nekada bilo potpuno drugačije. Kaže da se seća da je od majke dobio šamar zato što komšinici nije poneo ceger kad je dolazila sa pijace.
Siromaštvo, bolest, usamljenost... samo su neki od problema. Najteže je starima koji žive sami, u seoskim sredinama, bez primanja.
Nadežda Satarić iz organizacije Amity napominje da stariji u seoskim sredinama iako imaju novca ne mogu ni da dođu do lekara, jer se zdravstvene stanice i ambulante u selima zatvaraju. "Njih nema ko da odvede u susedno selo", dodaje Satarićeva.
Zbog diskriminacije i nasilja koje trpe osećaju se loše, što značajno utiče i na njihovo zdravlje.
Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije kaže da ta organizacija radi na edukaciji starih iz oblasti ljudskih prava. Uči se koji to zakoni pokrivaju prava starih i kako da ih ostvare, navodi Todorovićeva.
Stari nasilje doživljavaju i od negovatelja, u ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite, a česte su zloupotrebe o doživotnom izdržavanju.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković kaže da će do kraja godine zajedno sa Crvenim krstom obilaziti lokalne samouprave kako bi objasnila ulogu institucije koju predvodi. "Mi ćemo izlaziti na teren čak i kad treba da primio pritužbu", dodaje Jankovićeva.
Ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin poručuje starima da na raspolaganju stoje država i društvo, kao i Centar za socijalni rad, tužilaštvo i policija.
Vulin poziva stare da prijave nasilje i poručuje da ne smeju da ga trpe. "Od 13. 525 prijava za porodično ili partnersko nasilje prošle godine, 12 odsto je činilo nasilje nad starima, što je veliki broj", ocenjuje Vulin.
Prema Porodičnom zakonu, deca imaju obavezu da se brinu o roditeljima kada ostare i kada ne mogu da se staraju o sebi. Međutim, institucije sistema mogu da reaguju tek onda kada se nasilje prijavi.