Naša Afrika!

Izvor: RTS, 25.Avg.2011, 09:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Naša Afrika!

Zbog velikih vrućina, mnoge firme čiji radnici posluju na otvorenom preraspodelile su radno vreme. Poslodavci su dužni da radnicima obezbede češće pauze i osveženje. Pokrenuće se prekršajni postupci za kompanije koje ne sprovode zaštitne mere na temperaturi većoj od 36 stepeni, najavljuje ministar Ljajić.

U našem zakonodavstvu nije određeno na kojoj temperaturi radnici na otvorenom mogu da prekinu rad. Poslodavac je, ipak, dužan da obezbedi organizacionu, tehničku >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i medicinsku zaštitu na temperaturama višim od 36 stepeni. Ukoliko ne postupi tako, po Zakonu o radu rizikuje da plati kaznu i do milion dinara.

Mnoge firme čiji radnici posluju na otvorenom preraspodelile su radno vreme zbog velikih vrućina. Tako će policajci raditi dvokratno, a putari zaposleni na obnovi mosta "Gazela" u Beogradu juče su privremeno prekinuli radove, jer su na "Gazeli" izmerena 52 stepena.

"Mi smo dali nalog da se ljudi povuku, osveže, umiju, popiju malo tečnosti dok se ne steknu novi uslovi, da izađu u popodnevnim satima da nastave sa aktivnostima", rekao je Dragan Jocić iz Službe nadzora radova na mostu "Gazela".

Temperatura metalne ploče na mostu bila je 69 stepeni, ali to nije najtoplije mesto za rad.

"U samom mostu ima više od 80 stepeni i imamo radnike koji na toj temperaturi rade. Imamo montažu i zavarivanje, a na samom mestu gde se zavaruje temperatura je viša od 80 stepeni", kaže Ivan Matović, inženjer mostogradnje.

U inspekciji rada kažu da je poslodavac obavezan da na velikim vrućinama između 11 i 16 časova radnike što češće sklanja od sunca. Međutim, kod poslova koji se rade sa ograničenim rokovima, preporučuju se kraće pauze.

Direktor Republičke inspekcije rada Predrag Peruničić kaže da u takvim uslovima na svakih sat vremena treba obezbediti 15 minuta pauze ili makar na svaka dva sata osveženje u hladu.

Trudnice posebno osetljive

Poslodavac po zakonu treba da obezbedi i prvu pomoć, i obrati pažnju na trudnice, hronične bolesnike i osobe osetljive na vrućinu. Inspektori kažu da poslodavci uglavnom poštuju propisane mere zaštite. Onima koji se ogluše o zakon, slede kazne.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić najavio je prekršajne postupke za kompanije koje ne sprovode organizacione mere kojima bi se rad prilagodio psihičkim i fizičkim mogućnostima radnika na temperaturi većoj od 36 stepeni Celzijusa.

"Ljudski život je vredniji od svakog građevinskog objekta i svakog roka koji je zadat", rekao je Ljajić prilikom obilaska radova na mostu preko Save, navodeći da prethodnih dana nije bilo teških povreda ili bolesti radnika zbog rada na otvorenom i pri visokim teperaturama.

Ljajić je istakao da se kazne za nepoštovanje propisa kreću od 800.000 do milion dinara za pravna lica i od 400.000 do 500.000 dinara za poslodavce.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Juče na Gazeli izmereno 52 stepena

Izvor: Svet plus, 25.Avg.2011

Zbog velikih vrućina, mnoge firme čiji radnici posluju na otvorenom preraspodelile su radno vreme. Poslodavci su dužni da radnicima obezbede češće pauze i osveženje. Zakon nije odredio na kojoj temperaturi radnici prekidaju rad.

Nastavak na Svet plus...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.