Izvor: Blic, 25.Sep.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nagrada 'Osvajanje slobode'
Nagrada 'Osvajanje slobode'
Nagradu 'Osvajanje slobode', koju dodeljuje Fond 'Maja Maršićević-Tasić', ove godine dobila je Hedvig Morvai Horvath, direktorka Građanskog pakta za jugoistočnu Evropu.
Hedvig Morvai Horvath je direktorka Građanskog pakta od 2002. godine, od kada je ta nevladina organizacija organizovala više od 20 konferencija o problemima koje imaju građani regiona. Ovogodišnja dobitnica je bila jedan od pokretača festivala 'Egzit' u Novom Sadu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Inače, Građanski pakt organizovan je 2000. godine s ciljem podrške istoimenoj mreži nevladinih organizacija u zemljama jugoistočne Evrope. Od 2002. godine vodi kampanju za ukidanje viza. Prošle godine Građanski pakt je objavio konkurs 'Najbolje priče iz reda za vize', a krajem godine je objavio istoimenu zbirku. Jedna od zanimljivih akcija organizacije je i dovođenje evropskog komesara za proširenje Olija Rena na tribinu o viznim režimima, koja je ove godine održana na 'Egzitu'.
Nagrada 'Osvajanje slobode' je 2001. godine prvi put dodeljena novinarki Olji Bećković, a nakon nje nagrade su dobile Goranka Matić, Biljana Srbljanović, Ružica Đinđić i Borka Pavićević.
R. Ž. M.













