Nacionale televizije sve gledanije

Izvor: Blic, 19.Jan.2010, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nacionale televizije sve gledanije

Nacionalne televizije najgledanije su u Srbiji, a njihova pozicija je iz godine u godinu sve jača, što je odraz ekonomskih uslova i nemogućnosti lokalnih televizija da se izbore za atraktivniji program, rezultati su danas predstavljenog istraživanja gledanosti i slušanosti TV i radio stanica u Srbiji 2009.

"Prema rezultatima istraživanja koje su sproveli IREX Srbija i Ipsos Stratedžik marketing u novembru 2009. godine, televizije sa nacionalnom frekvencijom zauzimaju 78 >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odsto ukupne gledanosti, dok se se druge televizije - lokalne, kablovske, inostrane - bore za gledaoce u preostalih 22 odsto", rekao je Predrag Lozović iz AGB Nilsen Medija Risrča na konferenciji za novinare u Medija centru.

Prema njegovim rečima, lokalne televizije najveću gledanost beleže od 18 sati do 19.30, pre drugog dnevnika Radiotelevizije Srbije, kada se na njima emituje informativni program "iz lokala".

On je dodao da je nekoj vrsti povratka lokalnim medijima doprineo i novi grip, jer je od proglašenja epidemije veliki broj gradjana upravo na njima pokušao da nađe informacije.

Ispitanici televiziju doživljavaju kao brz, precizan, informativan i uticajan medij, smatraju da štampani mediji imaju dobre novinare, ali da su ponekad preobimni, kazala je Jasna Milošević iz Ipsos Stratedžik makretinga.

Prema njenim rečima, građani u najvećem prostotku biraju televiziju kao sredstvo informisanja - 85 odsto, zatim štampu 11 odsto, dok se za radio i Internet opredeljuje po dva odsto ispitanih.

Miloševićeva je navela i da građani radio smatraju konzervativnim medijem dok Internet dožviljavaju kao njegovu suprotnost - moderan medij.

Na radio programu slušaoci najčešće traže muziku - 85,4 odsto, zatim vesti (ali kraće sardžine) 35,6 odsto, sportske informacije traži 10 odsto, dok politički program prati 9,6 odsto građana.

Takva očekvianja prenela su se i na rejting nacionalnih radio stanica pa tako u ukupnoj slušanosti najveći udeo ima radio "S" sa13,2 odsto, "B92" sa 8,3 odsto i Prvi program radio Beograda sa 4,4 odsto.

Građani radio slušaju u porseku 174 minuta dnevno, češće radnim danima nego danima vikenda, a radio program najkonkurentniji je Tv programu u jutarnjim časovima - od 5 do 8 sati ujutro.

"Slušaoci radio programa su poprilično lojalni", rekla je Miloševićeva, i ukazala na činejnicu da na to koji program slušamo zavisi od mesta na kome se nalazimo, pa su građani konkretnim stanicama najverniji kod kuće i na poslu, dok stanice često menjaju u kolima.

"Kao najčešći razlog traženja nove stanice su reklame, potraga za dobrom muzikom, ali i kvalitet signala", kazala je Miloševićeva.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nacionalne televizije sve gledanije

Izvor: Radio 021, 19.Jan.2010

Nacionalne televizije najgledanije su u Srbiji, a njihova pozicija je iz godine u godinu sve jača, što je odraz ekonomskih uslova i nemogućnosti lokalnih televizija da se izbore za atraktivniji program, rezultati su danas predstavljenog istraživanja.

Nastavak na Radio 021...

Primat nacionalnih TV

Izvor: Danas, 19.Jan.2010

Poslednjih nekoliko godina u Srbiji se beleži rast gledanosti nacionalnih televizija, dok broj gledalaca lokalnih televizija opada, rekao je juče Rič Mek Klir, direktor IREX Srbija, na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja gledanosti televizija i slušanosti radio...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.