Izvor: Blic, 03.Nov.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na rad nastavnika 241 prigovor
Na rad nastavnika 241 prigovor
BEOGRAD - Tokom prošle školske godine, u Ministarstvo prosvete je pristigao 241 prigovor roditelja i đaka srednjih škola u Srbiji nezadovoljnih zbog zaključene ocene na kraju godine ili zbog ocene na popravnom ispitu - kaže za 'Blic' načelnik za nadzor u Ministarstvu prosvete Bogoljub Lazarević.
- Svestan sam toga da u prosveti ima mnogo lošeg rada, ali roditelji greše jer nas o tome ne obaveštavaju na vreme, već čekaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << poslednji trenutak, kada mi, sa zakonske strane, vrlo malo možemo da pomognemo. O čemu se radi: tokom školske godine roditelji uzimaju deci privatne časove kod tih istih nastavnika na koje se kasnije žale, ili kod ljudi koje im oni preporuče. Sa tim misle da su završili brigu oko detetove ocene, da će dete dobiti dobru ocenu iz tog predmeta, ne proveravajući da li dete išta uči. I kada se školska godina završi, kada dete dobije slabu ocenu, ide na popravni, a zatim padne i na popravnom, i onda oni traže pomoć od nas - priča Lazarević.
Po starom Zakonu o osnovnom i srednjem obrazovanju, prigovor na ocenu mogao je da se uloži tek na kraju godine, na tu - konačnu ocenu, dodaje on. Međutim, videćemo kako će se sada stvari odvijati kada postoji novi zakon i kada je prigovor moguće dati i tokom školske godine, kaže on.
- Postoje dve vrste prigovora: prigovor na rad nastavnika tokom godine i prigovor zbog disciplinskog prekršaja. Ukoliko je u pitanju ono prvo, roditelj je dužan da direktoru dostavi pritužbu na pedagoški rad nastavnika, posle čega se vrši pedagoški nadzor nad tim nastavnikom. Ukoliko je u pitanju drugi slučaj, kada nastavnik prekrši svoja ovlašćenja, udari učenika ili uradi neku drugu protivzakonitu radnju, direktor je dužan da povede disciplinski postupak protiv nastavnika.
Ukoliko je u pitanju ocena, roditelj sada ima pravo da, čim dete dobije ocenu, dostavi pritužbu direktoru u roku od tri dana. Direktor je zatim dužan da preispita ocenu i u roku od tri dana formira komisiju koja će odmah ispitati učenika. J. S. Polaganje pred komisijom
Ima slučajeva i kada dete padne na popravni, ako i tad padne ima pravo da traži da polaže pred komisijom u kojoj neće biti tog nastavnika. Ako i tad dobije nedovoljnu ocenu ima pravo da od Ministarstva traži da preispita okolnosti pod kojima je sproveden popravni. Ako se ustanovi da je sve bilo po Zakonu, nama su onda prosto 'vezane ruke', precizira Bogoljub Lazarević.






