NVO: Prekinuti prinudna iseljavanja

Izvor: B92, 16.Dec.2010, 17:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NVO: Prekinuti prinudna iseljavanja

Beograd -- NVO za ljudska prava osudile rušenje baraka na Novom Beogradu kojim su četiri porodice ostale bez smeštaja i zahtevaju prekid prinudnih iseljavanja do proleća.

Na uglu ulica Milutina Milankovića i Omladinskih brigada se uklanjaju barake u kojima je porodicama radnika "Ratka Mitrovića" bio obezbeđen privremeni smeštaj.

Jučerašnjem rušenju je prisustvovao veliki broj pripadnika MUP-a koji su se starali da se iseljenje neometano obavi s obzirom na najavljeni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << otpor nezakonitom rušenju, navode NVO.

"Poslednji put rešenja o iseljenju su stanovnicima baraka na ovoj lokaciji bila uručena u aprilu i junu ove godine, nakon čega je njihovo izvršenje do daljeg odloženo. U međuvremenu im se niko nije obratio, niti su bili obavešteni da će i kada do iseljenja doći. U toku jučerašnjeg rušenja uništen im je najveći deo imovine, a oni su bez obezbeđenog alternativnog smeštaja, ostali na ulici", navode članice Koalicije protiv diskriminacije i još sedam nevladinih organizacija.

Uprkos ponovljenim zahtevima nevladinih organizacija da se zaustave prinudna iseljavanja, naročito tokom zime i nepovoljnih vremenskih uslova i stalnog podsećanja Grada i Vlade Srbije da moraju u potpunosti da poštuju obaveze koje slede iz Međunarodnog pakta o socijalnim, ekonomskim i kulturnim pravima i drugih relevantnih dokumenata, predstavnici opštinskih organa nastavljaju sa nezakonitim iseljavanjima.

Za petak, 17. decembar, najavljeno je rušenje i poslednje preostale barake, upozoravaju nevladine organizacije.

"Zahtevamo hitan prestanak svih prinudnih iseljavanja do proleća i obezbeđivanje adekvatnog alternativnog smeštaja svim osobama koje su danas prinudno iseljenje. Naglašavamo da smeštaj koji je obezbeđen porodicama koje su pre tri nedelje iseljene sa iste lokacije i zbrinute u Makišu i Rakovici nije adekvatan, jer im nisu obezbeđene grejalice i kreveti, te zahtevamo da im se oni bez odlaganja obezbede", navodi se na kraju saopštenja.

Koaliciju protiv diskriminacije čine: Centar za unapređivanje pravnih studija, Branitelji ljudskih prava, Labris, Antitrafiking centar, Mreža odbora za ljudska prava, Udruženje studenata sa hendikepom, Gejten, Praksis i Regionalni centar za manjine.

Saopštenje su potpisali i: Beogradski centar za ljudska prava, Jukom, Fond za humanitarno pravo, Žene u crnom, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbijii i Inicijativa mladih za ljudska prava.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.