Izvor: Kurir, 01.Dec.2011, 17:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NBS: ANEKSI MORA DA BUDU U SKLADU SA ZAKONOM
Obaveza banaka je da za sve kredite koji su ugovoreni pre 5. decembra izvrše analize ugovora i usklade ih, rekla je viceguverner Erić Jović
BEOGRAD - Viceguverner Mira Erić Jović izjavila je da aneksi ugovora o ranije zaključenom kreditu koje ovih dana banke šalju klijentima moraju biti u skladu sa Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga, u suprotnom, korisnici treba da svaku uočenu nepravilnost prijave Narodnoj banci Srbije (NBS) ili da se, ako imaju nedoumice, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << raspitaju u banci o čemu je reč.
"Obaveza je banaka da za sve kredite koji su ugovoreni pre 5. decembra, a po kojima obaveze dospevaju nakon tog datuma, izvrše analize ugovora i da usklade te ugovore u svim slučajevima kada oni sadrže varijabalnu kamatnu stopu i varijabilne elemente koji nisu ugovoreni u skladu sa ovim zakonom", kazala je Erić Jović.
Prema njenim rečima, pogrešno je zaključeno u javnosti da svi ugovori koji sadrže varijabilne kamatne stope, treba da budu pretočeni u ugovore sa fiksnom kamatnom stopom.
Važno je jedino da u aneksima, bude tačno prikazan obračun kamatne stope, odnosno na osnovu kojih odredbi zakona banka vrši njenu promenu.
Na primer, ako je ugovorena kamatna stopa koja se usklađuje sa promenom referentne kamatne stope, a da nije data struktura kamate, po odredbama zakona kamata se utvrđuje kao promenljiva i to kao zbir referentne kamatne stope i marže, pri čemu se marža izračunava kao razlika između inicijalno ugovorene visine ukupne kamatne stope i vrednosti referetne kamatne stope koja je važila u trenutku zaključenja ugovora.
Erić-Jović je istakla da je sve ovo propisano, jer je jedan broj banaka, u periodu kada je pala referentna kamatna stopa, inicijalne ugovorene kamatne stope zadržavala na istom nivou, usled neadekvatno ugovorenih odredaba ili su čak povećavane kamatne stope, što znači da su u stvari, marže koje su trebale da budu fiskne, postale varijabilne, odnosno u ovom slučaju čak i veće od ugovorenih.
Kako je objasnila Erić-Jović, banke imaju pravo tek ako nisu došle u kontakt sa klijentom, da neposredno primene odredbe ugovora i usklade sa zakonom.
Banke u tom slučaju imaju obavezu da pošalju obaveštenje da je izmenila odredbe ugovora koje regulišu kamatnu stopu, odnosno da je utvrdila kamatnu stopu u skladu sa zakonom, zatim da transparentno prikaže način na koji je utvrdila kamatnu stopu, odnosno od kojih se elemenata sastoji ta kamatna stopa i periode u kjima će se menjati tako utvrđena kamatna stopa.
Uz Aneks ugovora ili Obaveštenja o promeni kamatne stope, banka je u obavezi da korisniku kredita dostavi i novi Plan otplate kredita.
Erić Jović je objasnila i da je zakonom ostavljena mogućnost da se klijent i banka dogovore da se nastavi primena inicijalno zaključenog ugovora.
"Za to treba da postoji obostrana volja", dodala je ona.
Na pitanje novinara da li banka sme da pokuša da ugovori nepovoljnije uslove od onih koji su ugovoreni na dan zaključenja ugovora Erić Jović je podvukla da "generalno ne bi smelo da se omogući da to bude nepovoljnije za klijenta".
Jović je objasnila da usklađena kamatna stopa ne može biti viša od inicijalne kamatne stope i da je to uvek gornji limit.
Kako, ima dosta klijenata banaka koji kasne u otplati rata, viceguvernerka je upitana i da li je zakon odredio maksimume zateznih kamata koje mogu da obračunavaju banke, na šta je ona odgovorila da se Zakon nije bavio time i da visinu zateznih kamatnih stopa uređuje poseban Zakon o zateznoj kamati.
Kako su se neki građani žalili da u Aneksima ne dobijaju informaciju o inicijalnoj kamati, već im se nudi refinansiranje kredita po kamati koja je nepovoljnija od inicijalne, Erić-Jović je objasnila da inicijalna kamata verovatno postoji u prvobitnom ugovoru, da sve što nije jasno i da korisnik smatra da nije potpuno i nije u redu, ode i pita banku.
"Ne želim da spekulišem i da ulazim u razlog, možda je jedan slučaj, možda je praksa neke banke, ne verujem da je praksa većine banaka", kazala je ona i naglasila da pomenutim propisom nije predviđeno da banke budu kažnjene za ponuđene Anekse, koji još uvek nisu potpisani.






