Izvor: Blic, 13.Jun.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mladi talenti znaju šta hoće
Na Republičkoj smotri naučnoistraživačkih radova iz prirodnih i društvenih nauka, oni su bili među najboljima. Jana je istraživala istoriju engleskog pozorišta, Nemanja je napravio program za organizaciju muzike i filmova, Mihailo je pisao o razvoju parlamentarizma i demokratije u Srbiji, a Vedrana o alkoholizmu kod mladih...
Jana, Nemanja, Mihailo i Vedrana su zajedno sa još 11 polaznika regionalnog centra za talente iz Beograda na poslednjoj republičkoj smotri, na kojoj je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << učestvovalo još 12 regionalnih centara iz cele Srbije, osvojili jedno od prva tri mesta, kao i specijalne nagrade žirija.
Jedino prvo mesto na republičkoj smotri iz oblasti engleskog jezika pripalo je Jani Mišić, maturantkinji Osnovne škole „Branko Ćopić" u Beogradu.
- Engleski mi je omiljeni predmet. Planiram da budem diplomata i moram da perfektno govorim engleski. Kroz rad u Centru za talente se na neki način oslobađamo okvira koji nam se nameću u školi. Sami biramo temu koju ćemo raditi. Mentori prate naš rad, ali nam ne nameću svoje mišljenje - priča Jana Mišić, čija je tema „Elizabetijansko pozorište" oduševila članove žirija.
Vedrana Radosavljević, maturantkinja Filološke gimnazije na protekloj republičkoj smotri naučnoistraživačkih radova, osvojila je treće mesto za svoj rad iz psihologije na temu „Alkoholizam kod mladih - porodica kao činilac".
- Primetila sam da je alkoholizam dosta prisutan kod mojih vršnjaka i zapitala sam se zašto je tako. Podaci do kojih sam došla su prilično obeshrabrujući jer 75 odsto učenika koje sam anketirala povremeno ili često konzumiraju alkohol. Najveći broj ispitanika je u kontakt sa alkoholom prvi put došao između 12. i 14. godine. Međutim, veoma značajan podatak je da je čak 18 odsto ispitanika alkohol probalo pre šeste godine, što ukazuje na direktnu vezu između uticaja porodice i konzumiranja alkohola. Naime, 39 odsto roditelja onih koji piju zna da im dete koristi alkohol, ali više od četvrtine njih nikada sa detetom ne razgovaraju o ovom problemu - priča Vedrana Radosavljević.
Mihailo Gajić osvojio je prvo mesto iz istorije za svoj rad na temu „Razvoj parlamentarizma u Srbiji od Berlinskog kongresa do majskog prevrata."
- U Centar za talente došao sam na preporuku školskog pedagoga. Položio sam testove i primljen sam. Već treću godinu osvajam nagrade na republičkim takmičenjima. Planiram da studiram istoriju i ovo iskustvo mi mnogo pomaže - kaže Mihailo Gajić.
Tijana Ćopić, učenica prvog razreda privatne gimnazije „Ruđer Bošković", takođe je osvojila prvo mesto iz istorije za rad na temu „Hanibal i Rim".
- Odličan sam đak, vukovac... Meni je učenje igra, a istoriju prosto obožavam. Uživala sam pišući rad - kaže Tijana.
Nemanja Stančić, maturant eksperimentalnog odeljenja osmog razreda pri Matematičkoj gimnaziji u Beogradu, osvojio je treće mesto iz informatike.
- Već nekoliko godina učestvujem na republičkim takmičenjima iz matematike koja organizuje Ministarstvo prosvete. Čuo sam za Centar za talente i sam sam se prijavio i odmah sam primljen. Najviše volim informatiku. Ovo takmičenje je za mene bilo čista zabava - kaže Nemanja.
Specijalnu nagradu za prezentaciju svog literarnog rada „Imena" dobila je Sandra Mitrović, učenica drugog razreda Gimnazije „Ruđer Bošković".
- Pesme i prozu pišem od šestog razreda osnovne škole. Volonterski se bavim novinarstvom i želim da jednom postanem poznata novinarka - kaže Sandra.






