Izvor: B92, 14.Dec.2002, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ministar policije uporedio Beograd sa Čikagom
Kragujevac -- Srpski ministar policije Dušan Mihajlović izjavio je u petak tokom radne posete Kragujevcu da je ove godine u Srbiji zabeležen pad ukupan broj krivičnih dela opšteg kriminaliteta za 24,9 odsto. Značajno je smanjen i broj ubistava kojih je ove godine bilo čak 20 manje nego prethodne, rekao je Mihajlović za B92. Ilustrujući bezbednosno stanje u republici, Mihajlović je u razgovoru sa našim dopisnikom uporedio Beograd sa Čikagom, izveštava dopisnik Radija B92 Tamara >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Sretenović.
U Srbiji je prošle godine zabeleženo 189 ubistava, a ove godine 159. Takva je tendencija kada su u pitanju i druga krivična dela, što znači da se ukupan kriminalitet u Srbiji smanjuje, rekao je Mihajlović. On je naglasio da posebnu pažnju medija privlače obračuni u podzemlju, te da se na taj način stvara utisak da je Srbija zemlja koja je po broju ubistava "nešto posebno". "Ukupan broj krivičnih dela u Srbiji je na dnu lestvice kad se posmatraju evropske zemlje, da ne govorim neke druge podatke - koliko se samo u centru Čikaga ubije ljudi svakoga dana", izjavio je Mihajlović. Na opasku dopisnika B92 da su veličina Čikaga i Beograda neuporedive, Mihajlović je dodao: "Uporedite podatke pa ćete videti gde je bezbednije živeti, u Beogradu, u Srbiji ili u Čikagu".
Mihajlović je rekao da policija raspolaže i dokazima o nekim od nerazjašenjnih ubistava, ali da će biti u stanju da ih predoči tužiocima tek po donošenju zakona o borbi protiv organizovanog kriminala.







