Izvor: Glas javnosti, 07.Mar.2010, 11:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Metadon" daje rezultate
BEOGRAD - Korišćenje supstitucione terapije, odnosno "metadona" kod lečenja zavisnika od heroina daje veoma dobre rezultate, a zahvaljujući toj terapiji smanjen je broj kriminalnih radnji, kao i onih koji su se ponovo vratili korišćenju tog opijata - kaže državni sekretar Ministarstva zdravlja Periša Simonović.
Simonović je na stručnoj konferenciji "Program supstitucione terapije kod zavisnosti od heroina" novinarima kazao da je cilj tog skupa da se uporede domaća i iskustva >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << zemalja iz regiona u pogledu medicinske supstitucione terapije zavisnika.
Državni sekretar je dodao da je za Srbiju veoma važno i usvajanje zakona o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama, koji se nalazi pred Vladom Srbije, a očekuje se da će za nekoliko nedelja ući i u skupštinsku proceduru.
- Važno je da sagledamo probleme tretmana lečenja zavisnika i da pružimo podršku onima koji su se opredelili za rad u ovoj službi - ocenio je Simonović i dodao da u Srbiji postoji 15 centara u kojima se "metadon" primenjuje kao sredstsvo kojim se pacijent nakon detoksikacione faze uvodi u rehabilitaciju.
Simonović je podsetio da se osim "metadona", u nekim zemljama koriste i druga medicinska sredstva koja doprinose efikasnijem lečenju bolesti zavisnosti.
Prema njegovim rečima, o trošku Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje u Srbiji "metadonom" trenutno leče 1.432 osobe, a da se razmišlja i o mogućnosti da se u pokrivanje troškova lečenja uključe i drugi subjekti, među kojima su zavisnici i njihove porodice.
Napominjujući da je supstituciona terapija dala dobre rezultate, dr Andrej Kastelic iz Centra za lečenje zavisnika od opijata u Univerzitetskoj psihijatrijskoj bolnici u Ljubljani rekao je da se tom metodom "mogućnost zaraze hepatitisom C smanjuje i do 15, a HIV-om do sedam puta".
Kastelic je rekao da i u Srbiji postoji dobro iskustvo u pogledu lečenja heroinskih zavisnika i da je važno da se u tretmane lečenja supstitucionom terapijom privuče što više njih.
Metadon-Daje Rezultate, pa naravno. Meni bar mnogo pomaze a i ljudi oko mene slicno govore, bar oni koji su na terapiji. Ostali nemaju pravo da se mesaju u nasu odobrenu terapiju.
Po ovom pitanju narocito nemaju pravo da govore Rusi, Svestenici i privatne klinike. Svi oni ima
direktnu korist od nedavanja Metadona. Vazno je da nismo toliko poblesavili pa da slusamo jedinu zemlju koja je protiv izdavanja Metadona u Svetu( Rusiju) jer bi bilo bolesno da ceo svet nema pojma a samo oni znaju. Pogotovu ako je ta zemlja najgora u svetu po broju zavisnika, kako sami sebi nisu postali smesni kada izgovore rec Metadon.
Da Metadon Daje Rezultate, Da Metadon Pomaze, Picemo ga dokmislimo da Treba, Ne bunimo se da placamo razumnu cenu za ovaj jeftin lek. Bunimo se samo kada nas nestasica od mesec dana za koju se ne zna ko je odgovoran dovede u situaciju da se posle nekoliko godina vracamo heroinu.












