Izvor: Glas javnosti, 01.Okt.2008, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Meho Omerović: Zaštitićemo stare
BEOGRAD - Predsednik skupštinskog Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja Meho Omerović podsetio je juče da stanovništvo Srbije spada u najstarije populacije. Svaka druga osoba u zemlji živi u staračkom domaćinstvu i mora se mnogo više raditi na poboljšanju kvaliteta života te kategorije stanovništva, smatra on.
Povodom 1. oktobra - Međunarodnog dana starih osoba, Omerović je u saopštenju istakao da starije osobe, nažalost, spadaju u onu kategoriju stanovništva Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << koja je i najsiromašnija.
- Kada se tome doda i bolest, onda se kao društvo suočavamo s problemom kome bi trebalo posvetiti posebnu pažnju - objasnio je on.
Nacionalna strategija o starenju, koju je vlada usvojila pre dve godine, a koja predviđa dugoročno rešavanje ovog pitanja, jeste dobar dokument, ali se akcija za smanjenje siromaštva i unapređenje uslova života starijih osoba mora voditi neprekidno, svakodnevno i na svim nivoima, ističe Omerović.
Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja će, po njegovim rečima, u narednom periodu razmotriti predloge zakona u proceduri o socijalnom stanovanju, o volonterskom radu, a u saradnji s nevladinim organizacijama, organizovati javnu raspravu o poboljšanju uslova života interno raseljenih i izbeglih, s posebnim osvrtom na položaj starih. Posebno će se voditi računa o obaveštavanju starijih ljudi o njihovim pravima i načinu njihovog ostvarivanja, s ciljem sprečavanja svih oblika diskriminacije.













