Izvor: B92, 26.Jun.2010, 17:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Međunarodni dan borbe protiv droge
Beograd -- U Srbiji i u svetu obeležen Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe droga. U Kulturnom centru "Reks" održana tribina NVO "Izkazak".
Podizanje svesti, informisanje o štetnim efektima droga i motivisanje društva da se angažuje u suzbijanju korišćenja ali i rasturanja narkotika su u prvom planu borbe protiv narkomanije.
Problem zloupotreba droga izražen je u najosetljivijim grupama, posebno među mladima. Najčešće se počinje iz znatiželje i sa marihuanom.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
O štetnosti narkotika i načinima prevencije, na Svetski dan borbe protiv zloupotrebe droga govorilo se drugačijim tonom. Vedra atmosfera i mladi ljudi spremni za razgovor i pomoć jedan su od načina da se veoma ozbiljan problem približi što većem broju ljudi.
Rukovodilac projekta INSADA/EU, Ingo Štokel, upozorava da su droge rasprostranjene u Srbiji kao i bilo gde drugde u svetu.
"Znam da Srbi često vole da kažu da su različiti od drugih, ali u ovom slučaju niste, problem je isti i na evropskom nivou je. Veoma je važna prevencija i zato INSADA projekat podrazumeva i školski program koji obuhvata đake petog razreda", objašnjava on.
"Prevenciju nije rano započeti ni u obdaništu, ali mi se bavimo školskom decom, dvanaestogodišnjacima i postigli smo odlične rezultate tako da će već od naredne školske godine preventivni materijal o štetnosti droga biti podeljen đacima i nastavnicima u 1 200 škola u celoj zemlji", najavljuje Štokel.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, Periša Simonović, izneo je planove države u borbi protiv zloupotrebe droga.
"Plan nam je da obuhvat ljudi kojima je potrebna medicinska pomoć bude veći, a da se programi primarne prevencije, koji su najviše odmakli kod nas, budu integrisaniji naredne godine prosto da to bude jedan celoviti sistem koji će se sprovoditi u lokanoj zajednici", objašnjava on.
Podaci dobijeni na poslednjem istraživanju rađenom na nacionalnom nivou pre dve godine, a koji se odnose na korišćenje psihoaktivnih supstanci među šesnaestogodišnjacima omogućava planiranje preventivnih strategija, kaže Biljana Kilibarda iz Instituta "Dr Milan Jovanović Batut".
"Konkretno, dobili smo podatak da je 15,1 posto mladih bar jednom u životu probalo neku psihoaktivnu supstancu pod koje spadaju i sedativi, tj. lekovi za smirenje koji se uzimaju bez recepta lekara. Veliki je procenat mladih koji je probao sedative čak 7,56 posto i treba napomenuti da u ovome prednjače devojke", upozorava Kilibarda.
Ujedinjene nacije su 1987. godine 26. jun uspostavile za Svetski dan protiv zloupotrebe droga, kada su stopa kriminala i problem narkomanije na svetskom nivou bili alarmantni a sa namerom da ukažu na neophodnost prevencije kao i na iaktivnosti za smanjenje kako ponude, tako i potražnje droga.
Povodom Svetskog dana borbe protiv zloupotrebe narkotika, generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je ljude da misle na zdravlje, a ne na droge.
"Moramo da prepoznamo glavnu prepreku koju za razvoj društava predstavlja zloupotreba droga i nezakonito krijumčarenje narkotika", rekao je Ban, naglasivši da nelegalno uzgajanje biljaka od kojih se proizvode narkotici narušava životnu sredinu, dok droge uništavaju zdravlje konzumenata, a njihovo nelegalno krijumčarenje krši zakone.
"Izlazak" o izlasku iz pakla narkomanije
Sistemsko bavljenje problemom narkomanije, strože kazne za proizvodnju i rasturanje droge i rad na resocijalizaciji bivših zavisnika samo su neke od smernica na kojima bi država trebalo da radi u borbi protiv narkomanije.
To su zaključci tribine, održane večeras u kulturnom centru "Reks", koju je povodom svetskog dana zloupotrebe droge organizovala NVO za borbu protiv narkomanije "Izlazak".
"Shvatila sam da ako hoću da moj život opstane i da bude išta od mog života ja stvarno moram da odlučim da se promenim", rekla je Monika Žugić, članica organizacije "Izlazak".
Njena životna priča potvrđuju da Izlazak ipak postoji, a da narkomanija jeste izlečiva.
Priče o izlečenju članova organizacije "Izlazak" služe da ohrabre sve one koji se i dalje bore sa zavisnošću.
Poruka za državu oko koje su se složili svi učesnici tribine je da se protiv narkomanije treba boriti smanjenjem ponude narkotika na tržištu i izricanjem maksimalnih kazni za posedovanje i rasturanje droge. Takođe treba učiniti sve da se skine stigma sa bivših zavisnika i pomoći im da nađu svoje mesto u društvu.
Presudnu ulogu u izlečenju ima porodica i pre svega roditelji, koji su prema rečima učesnika tribine često nezainteresovani za pitanja prevencije narkomanije i neretko poslednji saznaju za zavisnost svog deteta.
Ban Ki-mun: Mislite na zdravlje, a ne na droge
Izvor: Blic, 26.Jun.2010
Mislite na zdravlje, a ne na droge - poruka je koju je danas poslao generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun, povodom Svetskog dana borbe protiv zloupotrebe narkotika..."Moramo da prepoznamo glavnu prepreku koju za razvoj društava predstavlja zloupotreba droga i nezakonito krijumčarenje narkotika",...




