Izvor: Kurir, 19.Jul.2010, 16:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MILOSAVLJEVIĆ: TRGOVCI U SRBIJI SMANJUJU MARŽE
BEOGRAD - Ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević izjavio je da su marže u trgovini smanjene sa 24,3 odsto, koliko je bilo 2006. godine, na 16,81 odsto u 2009. godini.
Milosavljević je rekao da su u 2009. marže u trgovini na malo bile 20,5 odsto, a u trgovini na veliko 15,44 odsto.
Prema njegovim rečima, marže se brže i više smanjuju kod velikih preduzeća, nego kod malih i srednjih preduzeća.
Savetnik u Ministarstvu trgovine Stipe Lovreta >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << takođe je izjavio da se marže u Srbiji smanjuju i dodao da je u procesu modernizacije trgovinske mreže opao i broj trgovinskih objekata sa 105.000 na 98.000.
Loverata je relao da se učešće hipermarketa u prometu povećalo tri puta za tri godine i dodao da u ukupnom prometu hipermarketi učestvuju sa 14 odsto, a različiti vidovi samousluživanja sa preko 50 odsto.
"Promet po zaposlenom u hipermarketu je tri puta veći u odnosu na klasične objekte, a stopa marže je veća u malim trgovinskim radnjama, nego u velikim", rekao je Lovereta.
Lovreta je kazao i da su stope profitabilnosti u poslednje tri godine u padu, a stopa prinosa na kapital je jedan odsto.
"Trgovina Srbije posluje na ivici rentabilnosti, stopa zaduženosti trgovaca raste i teško da u takvoj situaciji oni mogu biti odgovarajući partner", rekao je Lovreta.
Počeo da radi Informacioni sistem trgovine Srbije
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jul.2010
BEOGRAD -..Informacioni sistem trgovine, koji sadrži važne podatke iz te oblasti, od danas je svim zainteresovanima dostupan na internet stranici www.informacionisistem.gov.rs, saopštilo je Ministarstvo trgovine...Ministar trgovine Slobodan Milosavljević izjavio je na konferenciji za novinare da...







