Izvor: B92, 01.Apr.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lepo vreme donosi i alergije

Beograd -- U Svetskoj zdravstvenoj organizaciji navode da su respiratorne alergije zadobile pandemijske razmere.

Početak lepog vremena za mnoge znači i početak alergija. Oko 30 odsto dece ima problema sa alergijama. Ovaj problem ima 20 odsto odraslih, a najugroženije su osobe iznad 16 godina. U Srbiji sezona respiratornih alergija počinje od kraja januara i početkom februara, a traje do kraja oktobra. Kijanje u serijama, zapušen nos, glavobolja, umor, kašalj, otežano disanje... >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prvi su simptomi koji ukazuju da je alergija stigla.

Čim se pojave prvi simptomi, obavezno je javiti se lekaru, kako bi vam prepisao adekvatnu terapiju.

Ukoliko se ne povede računa, alergije mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pre svega sa disajnim organima, česta je i pojava astme.

"Statistički podaci su neumoljivi. Oko 40 odsto onih koji imaju alergije, imaju i astmu, a 80 odsto onih koji imaju astmu, imaju i alergije", kaže alergolog Žikica Jovičić.

Lekari kažu da sada postoje lekovi uz čiju redovnu upotrebu i pravilnu terapiju osoba i zaboravi da ima alergiju.

Ipak, alergolozi dodaju da lekove ne biste smeli da uzimate na svoju ruku.

"Ono na šta bih voleo da skrenem pažnju je da pacijenti ne uzimaju na svoju ruku kapi za nos. One jesu najlakše rešenje, ali trenutno rešavaju problem", kaže Jovičić.

Alergijske kijavice pojavljuju se najčešće pre 20. godine života, a sklonost ka alergijama je nasledna.

Ukoliko imate neki vid alergije, nemojte izlaziti napolje ujutru, jer je tada koncentracija polena najveća.

Lekari apeluju i na to da bi korovske biljke, kao što je ambrozija, obavezno trebalo uništavati.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.