Izvor: B92, 27.Avg.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lečić: Radiodifuzni savet može i bez donacija

Beograd -- Odluka Evropske komisije i Evropske agencije za rekonstrukciju da zamrznu 300 hiljada evra pomoći za Savet agencije za Radiodifuziju prvi je slučaj od 5. oktobra 2000. da Evropa uskrati finansijsku pomoć našoj zemlji. Ovo je u izjavi za Radio B92 potvrdio direktor operativnog dela Evropske agencije za rekonstrukciju Haso Molineus. On je objasnio da u svakom pojedinačnom slučaju dodeljivanja finansijske pomoći Evropska unija mora da se osigura da će ta sredstva biti korišćena >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uz poštovanje demokratske procedure i vladavinu prava. "U ovom konkretnom slučaju procedura nije poštovana tako da nismo u mogućnosti da podržimo proces koji ima neke mane i zato privremeno zamrzavamo ova sredstva dok da se procedura ne ispoštuje u potpunosti. O tome će srpske vlasti morati da razmisle. Nije na nama da postavljamo uslove, ali suština je u tome da ne možemo da podržimo stvari u kojima se ne poštuje procedura. Za sada nismo dobili nikakve formalne reakcije srpskih vlasti, a nisam siguran ni da će ih biti. Uostalom, to i nije neka velika suma novca, ali videćemo. Osnovna poruka je: ako imate pravila i procedure, molim vas, poštujte ih", izjavio je za Radio B92 predstavnik Evropske agencije za rekonstrukciju.

Reagujući na ovu izjavu, ministar za kulturu i medije Branislav Lečić izjavio je za B92 da ga čudi odluka o zamrzavanju 300 hiljada evra, jer na sastanku u julu s predstavnicima Evropske komisije i OEBS-a nije bilo najave da će pomoć biti uskraćena. "Sada je to odjednom zaličilo na neku vrstu ucene. Čini mi se da se teren rata sada prebacio iz zemlje na inostranstvo i da su određeni politički krugovi uticali na uskraćivanje pomoći", rekao je ministar Lečić. "Mislim lično da tu ima otvaranja očiju od strane svih faktora koji učestvuju u planiranju reformske politike kod nas, na način da postoje jaki lobiji iz naše zemlje koji zarad svojih interesa vrše uticaj na evropskom nivou zato što imaju jake veze. Ja lično smatram da to nije dobra politika, svih onih koji misle da preko Evrope udaraju packe sopstvenoj, rođenoj vladi na takav način. Mi ćemo se snaći i bez takve vrste pomoći, ona nama nije neophodna. Možemo sa svojim kapacitetom da rešimo osnovne stvari koje su reformi države, pa i u reformi medija neophodne, a Radiodifuzni savet predstavlja jedan od važnih faktora koji će urediti medijski prostor u našoj zemlji".

Ministar Lečić je objasnio da je Zakonom o radiodifuziji predviđeno da se Agencija za radiodifuziju finansira od uplata na ime nadoknade za korišćenje frekvencija i da će, dok ne dođu ti prvi prihodi, sredstva za rad Agencije biti obezbeđena iz budžeta.

Istovremeno, čačanski Radio Ozon predložio je u sredu da se zamrznuta sredstva koja je Evropska komisija i Evropska agencija za rekonstrukciju namenila Savetu Agencije za radiodifuziju usmere ka nezavisnim elektronskim medijima. U saopstenju, Radio Ozon navodi da podržava odluku Evropske komisije i Evropske agencije za rekonstrukciju o suspenziji novčanih donacija Savetu za radiodifuziuju. Nezavisni elektronski mediji doprineli su demokratskim promenama u Srbiji, a danas se zbog, kako se navodi u saopštenju "neispunjenih zakonodavnih obaveza države" i "jalovog rada Saveta za radiodifuziju", nalaze u teškom i neizvesnom materijalnom položaju. Prema oceni Radio Ozona, donatorska pomoć informativnim elektronskim medijima, koje država i lokalne samouprave ne finansiraju iz budžeta, je neophodna, kako u uslovima "potpunog bezakonja u oblasti radiodifuzije" i nepostojanja zdravog tržišta ne bi došlo do prekida rada slobodnih elektronskih medija u Srbiji.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.