Izvor: Kurir, 20.Jan.2011, 15:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
LJUTI UGOSTITELJI U UTORAK ISKLJUČUJU MUZIKU
BEOGRAD - U utorak, 25. januara, u 42 grada i opštine Srbije u ugostiteljskim objektima, hotelima, i delu trgovačkih, preduzetničkih i zanatlijskih lokala koji su obavezni da plaćaju naknadu za javno puštanje muzike, celog dana biće isključena muzika u znak protesta protiv visokih naknada, saopštila je danas Unija poslodavaca Srbije.
Kako se precizira, muzika će biti isključena u znak protesta protiv visokih tarifa Organizacije muzičkih autora Srbije (SOKOJ) i Organizacija proizvođača >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << fonograma Srbije (OFPS), "koje ugrožavaju likvidnost i opstanak brojnih preduzeća u grani turizma i ugostiteljstva i grani trgovine".
Na taj način biće upućeno poslednje upozorenje nadležnim državnim institucijama i Komisiji za autorska i srodna prava da obezbede poštovanje zakona i uvedu red u oblast autorskih i srodnih prava u Srbiji, navedeno je u saopštenju.
Isključivanje muzike na ceo dan predstavlja nastavak akcije "Zamrzavanje muzike", koja je organizovana u Beogradu, Novom Sadu i još 34 grada i opštine Srbije 22. decembra prošle godine, u kojoj je učestvovalo preko 8.500 ugostiteljskih lokala u državi.
U proteklih mesec dana, sem konstitutivne sednice Komisije za autorska i srodna prava pri Zavodu za intelektualnu svojinu, nije učinjen nikakav pomak da se nerealno visoke tarife umanje i napravi pomak po ostalim zahtevima korisnika, navedeno je u saopštenju.
Među zahtevima su umanjenje nadoknada koje naplaćuju SOKOJ i OFPS prema realnim ekonomskim kriterijumima, ispitivanje rada tih organizacija u poslednje tri godine, "praćenje tokova novca i načina raspodele sredstava kojim su grubo povređena prava intelektualne svojine stotina muzičkih autora i pojedinih produkcijskih kuća".
Od 1. aprila novi SOKOJ
Znatan broj muzičkih autora, vlasnika snimaka i interpretatora, nezadovoljan raspodelom novca koju obavljaju SOKOJ i Organizacija proizvođača fonograma Srbije (OFPS), osnovao je novo udruženje koje će im, od 1. aprila, omogućiti da direktno zaključuju ugovore sa korisnicima njihove muzike i snimaka, saopšteno je danas iz Unije poslodavaca Srbije.
Veći deo tih autora istupio je iz SOKOJ-a i OFPS-a, a uvođenjem novog sistema, oni će imati alternativu da zaštite svoja autorska prava, dok će ugostitelji, trgovci i ostali korisnici muzike plaćati daleko niže iznose naknade za korišćenje.
U toku je formiranje baze podataka više hiljada muzičkih snimaka koji pripadaju tim muzičarima i vlasnicima fonograma, a koji će biti ponuđeni svim ugostiteljima, trgovcima i drugim zainteresovanim korisnicima muzike u čitavoj Srbiji kao alternativa sistemu SOKOJ-a i OFPS, navedeno je u saopštenju.














