Izvor: Kurir, 07.Sep.2011, 12:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
LICENCE ZA SOCIJALNE USTANOVE
BEOGRAD - Domovi za decu i mlade, domovi za odrasle i starija lica, centri za porodični smeštaj, privatni domovi za stare, klubovi za stare, ubuduće će dobijati neku vrstu dozvole za rad, odnosno licencu, koja će biti garancija kvaliteta usluga. Takvu vrstu procene jedino neće prolaziti Centri za socijalni rad, prenosi RTS.
U Srbiji bi trebalo licencirati 80 državnih ustanova socijalne zaštite i 85 u privatnom vlasništvu. Tu poslu nije kraj jer će dozvolu za rad dobijati i zaposleni >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << u tim ustanovama kojih je oko 5.000. Licenca se posle šest godina obnavlja ili izgubi. To važi i za ustanove i za zaposlene.
"Zakon predviđa tri uslova da neko dobije licencu - da ima odgovarajuće obrazovanje, školsku spremu, da pohađa određen broj obuka i da ima iskustvo prisustvovanja seminarima, skupovima. Sve to nosiće odgovarajući broj bodova", objasnila je Suzana Paunović iz Ministarsva rada i socijalne politike.
Biće oformljena Komora socijalne zaštite koja će se baviti licenciranjem ustanova. U Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj spremaju se za licenciranje. Tamo borave različite grupe dece, deca sa smetnjama u razvoju, mališani uobičajenih intelektualnih mogućnosti i deca delinkventnog ponašanja. Svaka od grupa zahteva različit tretman.
"To je nešto što nas motiviše i gura da pripremimo i različite programe i da pokušamo da licenciramo te programe kod nadležnih institucija da bismo bili u stanju da ih primenjujemo", kaže Zoran Milačić, direktor Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine.
Prema Milačićevim rečima, to podrazumeva edukaciju kadra, pilotiranje tih programa i stalno motivisanje radnika da dalje napreduju.
"Najveće promene u poslednje vreme su u tom poslednjem delu tretmana dece, posebno što se tiče neke izmene problematike dece bez roditeljskog staranja, jer na neki način oni imaju kompleksnije probleme, traume su veće i kombinovane, ima tu puno izbeglištva, ima puno gubitaka razne vrste", kaže Ljubiša Jovanović, psiholog u Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine.
U Ministarstvu rada i socijalne politike predviđaju da će proces licenciranja socijalnih ustanova trajati oko pet godina. Kako kažu najveći problem biće finansijska sredstva.













