Izvor: B92, 14.Maj.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kraj CD piraterije u Srbiji

Beograd -- Novi Krivični zakon omogućio je da posle dužeg vremena piraterija u Srbiji gotovo u potpunosti bude suzbijena, saopšteno je na konferenciji za novinare u Privrednoj komori Srbije posvećenoj borbi protiv zloupotreba intelektualne svojine. Da su jedni od najboljih rezultata ostvareni u borbi protiv nelegalne prodaje muzičkih diskova, vidi se po uklanjanju tezgi ispred beogradskog SKC-a i prodaji samo originalnih diskova u prodavnicama.

Međutim, Maksa Ćatović, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << direktor Komune, kaže da je situacija u diskografiji katastrofalna. On navodi da je dugogodišnja piraterija potpuno uništila domaću muzičku industriju: "Činjenica je da je ceo sistem diskografije ruiniran i da funkcioniše potpuno u suprotnosti sa pravilima koja važe u inostranstvu. Konkretno, mi u Srbiji nemamo ni jednu realnu top-listu, zato što ne postoji evidencija ni regularne, a kamoli neregularne prodaje. Ono što je neminovnost i to brzo je da će doći do rasta cena regularnih CD-ova i uvoznih i domaćih, s tim što uvozni naslovi neće biti sa cenom na nivou zemalja okruženja, ali neće biti ni mnogo niži, kako se roba ne bi vraćala u zemlju iz koje je došla", reko je Ćatović.

Dragan Vražalić iz Udruženja filmskih distributera kaže da se od usvajanja novog Krivičnog zakona stvari kreću nabolje u borbi protiv filmske piraterije. Vražalić naglašava da je zaustavljena prodaja DVX-ova, što je, kako je naveo, predstavljalo najvećeg neprijatelja legalnom prikazivanju filmova:

"Još uvek možete na buvljoj pijaci i u Knez Mihajilovoj da ih nađete i to se mora privesti kraju. Što se tiče televizijske piraterije, koja ima široki domet, pošto ih mnogo ljudi gleda, tu je piraterija takođe smanjena - ne mogu da kažem potpuno nestala, jer nemamo pravi uvid u stanje. Ali, sve se kreće u pozitivnom pravcu i mi smo zadovoljni, jer mi smo dugogodišnje žrtve nelegalne prodaje", rekao je Vražalić. Predstavnik Antipiratske asocijacije Dejan Petričević izjavio je da je piraterija u oblasti kablovsko-distributivnih sistema u potpunosti suzbijena. Petričević je rekao da su kablovski operateri nakon donošenja novog Krivičnog zakona prestali da ilegalno dekodiraju programe najatraktivnijih inostranih filmskih kanala. Prema njegovim rečima, filmskim distributerima u Srbiji naneta je znatna finansijska šteta nelegalnim emitovanjem filmova sa inostranih kablovskih kanala sa skremblovanim programom.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.