Komšijska patrola, u otkrivanju opasnog otpada važan saveznik građani

Izvor: RTS, 20.Feb.2018, 01:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Komšijska patrola, u otkrivanju opasnog otpada važan saveznik građani

Posle otkrića opasnog otpada u pojedinim opštinama i gradovima - država je u ceo proces uključila građane. Pozvani su da na mejl adresu ministarstva životne sredine prijavljuju takve slučajeve, a akcija već daje rezultate, kažu nadležni. Stručnjaci napominju da je briga pojedinca jedini i pravi put do zdravije sredine.
Da pod obrenovačkim naseljem sa oko 600 stanovnika ima na desetine tona toksičnog >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i kancerogenog otpada - nadležni su saznali od meštana. Da li bi isto reagovali u svojim sredinama - među građanima nema dileme:

A, sigurno nećete pogrešiti ako sumnjivi otpad u komšiluku prijavite na mejl objavljen na sajtu resornog ministarstva. Tako je, do sada, država saznala za desetine potencijalno opasnih lokacija:
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan rekao je da su u fazi da proveravaju svaku od tih prijava.
"Siguran sam da nema prijava gde građani prijavljuju nešto lažno. Svakako, ja sam lično ubeđen da je svaka lokacija lokacija na kojoj zaista ima nekog otpada", kaže Trivan.
Poziv se, pored osnovnog cilja, tumači i kao poziv pojedincu da obrati pažnju i brine se o životnoj sredini.
Aleksandar Jovović, profesor na Mašinskom fakultetu u Beogradu kaže da država uvek može sa svim da se izbori kada je tvrdo rešena za tako nešto, ali država u ovom slučaju nije samo ministarstvo.
"Ali je nenormalno da se država sama bori a da je njeni građani opstruiraju na svaki način. Nije normalno da mi dopustimo da u našem komšiluku neko taloži tone i tone nekih buradi, a da niko ne reaguje na tako nešto", istakao je Jovović.
Zbog nemara, a možda i straha - ali i tome se, veruju nadležni, staje na put.
"Iz svih delova Srbije imamo prijave i ja mislim da će to tek da se događa. Mislim da je ovo tek početak, ali da li je zaista tako ili nije, to niko ne može da kaže. Za nas je bilo važno da ovu stvar obnarodujemo i da zamolimo pomoć i građane, jer je to naš zajednički interes", kaže Trivan.
"Sećate se priče kada je bio Černobilj, da su se ljudi masovno obraćali svojoj nuklearnoj elektrani za podatke o tome da li im je salata zagađena ili ne, jer su verovali u to. Ta vera u organe države, u laboratorije, u stvari takođe je jako važna", rekao je Jovović.
U borbu protiv opasnog otpada građani su uključeni pošto je na tone istog pronađeno na privatnom posedu u Obrenovcu i u krugu jedne fabrike u Novom Sadu. Da nije otkriven verovatno bi decenijama zagađivao podzemne vode.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.