Koliko košta ogrev i šta se najviše isplati

Izvor: RTS, 21.Sep.2019, 19:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Koliko košta ogrev i šta se najviše isplati

Prohladna jutra i večeri opominju da se grejna sezona bliži, pa je u jeku i nabavka ogreva. Snabdevači kažu da su ugovorili dovoljno ogreva za zimu, a najvažnije je što su cene na prošlogodišnjem nivou. Najjeftinije će se grejati oni koji su drva i pelet kupili letos, kada su bila i dodatna pojeftinjenja.
Građani ovih dana obilaze stovarišta i kalkulišu kako bi zimu prošli što povoljnije. Cepanica, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << bukova i hrastova i dalje je najtraženija. Kubik, od mesta do mesta, košta od četri do šest hiljada dinara.

"Trideset evra po kubiku. Plus sečenje? Trista dinara po kubiku i to samo za jednu sobu", kaže jedan kupac i dodaje da oni koji koriste parno grejanje ne mogu da prožu bez 20-25 kubika.
Ogrev se može kupiti čekovima na tri do devet rata a preko sindikata i na 12 meseci. Neki snabdevači za stalne kupce nude i dodatne olakšice.
"U ponudi smo dali još neke novine i povlastice za naše kupce. Ove godine smo i za pelet dali jednu novinu da svi kupci koji određenu količinu nabave u nekoj predsezoni imaju pravo za rezervaciju za jednu određenu količinu po istoj ceni do 30. januara. Znači nisu ni u obavezi da moraju da povuku ali ih ta količina po toj istoj ceni čeka do 30 januara", objašnjava vlasnik stovarišta u Toplici Saša Krivokapić.
Za razlliku od prethodnih godina, i ugalj se ove sezone mnogo više prodaje, posebno u centralnoj Srbiji. Najtraženija je 'kolubara' jer je, kako ga nazivaju, narodni ugalj i najjeftniji. Od stovarišta do stovarišta tona košta između sedam i osam hiljada dinara.
"U odnosu na prošlu godinu cene se nisu menjale, sada je sezona, špic sezone, kada se najviše kupuje. Najčešće se kupuju ugljevi za domaćinstva ligniti i mrki ugalj za kotlove. Ima dovoljno. Snabdevanje je dobro i moram da naglasim da je ove godine prilično dobar", tvrdi vlasnik stovarišta u Kruševcu Radoš Simić.
Kako bi sprečili krađu, i u šumskim gazdinstvima pojačavaju kontrole. Legalno posečena drva moraju imati žig "Srbijašuma" i za trasport potrebnu dokumentaciju.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.