Kineski PVO sistemi FK-1000 i FK-2000: Moguće alternative ukoliko Srbija ne bude mogla da kupi Pancir S1M

Izvor: TangoSix.rs, 11.Maj.2022, 09:01

Kineski PVO sistemi FK-1000 i FK-2000: Moguće alternative ukoliko Srbija ne bude mogla da kupi Pancir S1M

Tokom trajanja prikaza Štit 2022 mogli smo čuti od zvaničnika Ministarstva odbrane, da je raketni sistem FK-3 srednjeg dometa, odlično rešenje za Vojsku Srbije i da će biti više nego adekvatna zaštita za naš vazdušni prostor. Predviđa se i zajednički integrisani rad sa raketno-topovskim sistemima Pancir S1 koji će, pored ostalog, biti zaduženi za odbranu sistema FK-3 od precizno vođene municije manjih odraznih površina, ali i drugih ciljeva.
Prema najavama iz Ministarstva >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << odbrane, Srbija je kupila jedan divizion raketnog sistema PVO FK-3 sa 4 raketne baterije, o čemu smo prvi na Tango Sixu posvetili i detaljniju analizu.
Dakle, za zaštitu celokupnog divizona, svakako će trebati više od jedne baterije Pancira S1 koliko trenutno Vojska Srbije ima u naoružanju. Naravno, za jednu raketnu bateriju ne mora nužno u zaštiti biti jedna baterija Pancir S1, ali barem 2 oruđa u sistemu “master-slave” bi svakako bilo nešto minimalno.
Paket aranžman FK-3 i Pancir S1 kao operativna celina / Foto: Dimitrije Ostojić Bilo kako bilo, zaključak je jasan: potrebno je još vatrenih oruđa Pancir S1 da bi se sve 4 baterije FK-3 (kada sve stignu i budu kompletirane) mogle štititi kako treba.
Prema ranijim najavama Srbija planira da naruči još (najmanje) 2 baterije Pancira i to, kako je predsednik Srbije rekao na jednom od događaja, “modernizovane” i sa “povećanim dometom”, što indirektno implicira na verziju Pancir S1M. Tango Six je o ovoj verziji ruskog sistema već detaljnije pisao.
Ipak, situacija u svetu i sukob u Ukrajini, možda je iskomplikovao, bar na neko vreme, isporuku naoružanja iz Rusije. Stoga je pravo vreme da obratimo pažnju na alternative koje možemo nabaviti, za početak, iz Kine. Osvrnućemo se na porodicu raketno-topovskih sistema FK-1000/2000 koja se poslednjih godina razvija, reklamira i prikazuje na sajmovima naoružanja u Kini, ali i nudi za izvoz.
Maketa Pancira S1M / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Kineske alternative FK-1000 je artiljerijsko-raketni sistem zemlja-vazduh visokih operativnih performansi koji se može koristiti u svim vremenskim uslovima protiv vazduhoplovnih  ciljeva malih do srednjih visina i kratkog do srednjeg dometa. U stanju je da presretne različite vrste napadačkog vazduhoplovnog oružja kao što su krstareće rakete, borbene helikoptere, rakete vazduh-zemlja i borbene avione. Čitav sistem PVO postavljen je na točkašku platformu 8×8. Obrtna kupola je postavljena na zadnji deo šasije vozila sa komandnom i upravljačkom kabinom na zadnjem delu kabine za posadu. Sistem upravljanja vatrom FK-1000 uključuje jedan osmatračko-akvizicijski radar za otkrivanje i akviziciju ciljeva postavljen na zadnjem delu kupole i jedan radar za praćenje ciljeva i navođenje raketa na prednjoj strain (nišanski radar).
FK-1000 je naoružan sa dva topa od 25 mm, po jednim sa svake strane kupole, zajedno sa 12 dvostepenih radio-komandno navođenih raketa zemlja-vazduh KS-1000, po 6 sa svake strane kupole, smeštenih u kutijaste lansirne kontejnere. FK-1000 može pogoditi ciljeve na daljinama od 1,2 do 22 km i po visini od 50 m do 10 km. Navodi se da sistem može jednovremeno da dejstvuje na 4 cilja sa po jednom raketom na svaki cilj.
Sistem se razvio na bazi starijeg sovjetskog/ruskog sistema 2K22M Tunguska i daljih modernizacija ka sistemu Pancir S. Naime, Kinezi su tokom 2005. godine kupili od Rusije jedan broj raketa 9M311, sa sistema PVO 2K22M Tunguska i tako je krenuo razvoj. Radari sa mehaničkim skeniranjem i skromnijeg dometa otkrivanja i praćenja ciljeva i raketa na sistemu Tunguska, zamenjeni su novim radarima sa faznim antenskim rešetkama sa mogućnostima sličnijim (ali ne možemo tvrditi istim) sa sistemom Pancir S.
Takođe i optički sistem sa Tunguske je zamenjen novijim i savremenijim, dnevno-noćnim. Kalibar topova od 30 mm, zamenjen je sa 25 mm, a umesto dva dvocevna topa, ugrađena su dva jednocevna automatska topa. Što se tiče rakete, ona je bazično raketa sa sistema Tunguska 9M311, sa određenim modifikacijama radi povećanja dometa. Rusi su od sistema 2K22 Tunguska, proizveli savremeniji i potentniji sistem 96K6 Pancir S, a tako su i Kinezi od početnog razvoja baziranog na sovjetskoj Tunguski, odnosno njenoj raketi 9M311, došli do sopstvene verzije sistema PVO nalik Panciru S, a opet sa određenim sličnostima i sa Tunguskom (raketa) pod imenom FK-1000, ali sudeći po izgledu radara za navođenje raketa (nišanskog radara) i sa rešenjima sa raketnog sistema PVO Tor.
Ipak, na sajmu naoružanja i vojne opreme Air Show China, koji je održan u drugoj polovini septembra 2021. godine u gradu Žuhaj, prikazan je nešto drugačiji sistem, koji je još uvek formalno nosio naziv FK-1000.
Ono što se već na prvi pogled videlo jeste razlika u topovima, jer ova novija verzija je umesto dva jednocevna topa kalibra 25 mm, sada imala 2 višecevna topa Gatling, kalibra 30 mm. Prema dostupnim podacima, radi se o kineskoj verziji 6-cevnog topa AK-630 pod oznakom H/PJ-13 – i tako se pojavila i nova verzija pod oznakom FK-2000. Međutim, pored ove očigledne i vizuelno uočljive razlike, postoje i druge razlike u povećanju mogućnosti sistema.
FK-2000, verzija sa AK-630 Prema svemu sudeći raketni sistem zemlja-vazduh kratkog dometa FK-2000, sposoban je za gađanje aviona na daljinama od 1,2 km do 25 km i na visinama od 15 m do 12 km, a takođe je sposoban za gađanje precizno navođene municije (PGM), poput oružja vazduh-zemlja ili krstarećih raketa, na daljinama od 1,2 km do 10 km i na visinama od 15 m do 8 km, prema podacima objavljenim u „PLA Daily“.
Osnovno borbeno vozilo je transporter, usmerač, lanser i radar (TELAR) zasnovan na platformi 8×8 koja je po konstrukciji slična dizajnu minske fabrike traktora na točkovima (Volat) porodice MZKT-6922, iako je opremljena dodatnim parom točkova. Borbeno vozilo opremljeno je okretnom kupolom na koju je montiran radar za pretraživanje na vrhu i radar za upravljanje vatrom sa prednje donje strane. Dodatno, opto-elektronski infracrveni senzor može se postaviti kako bi se obezbedio dodatni kanal za upravljanje vatrom. Vozilo je opremljeno sa 12 lansirnih kontejnera za rakete zemlja-vazduh i dva topa tipa Gatling, pri čemu je naoružanje raspoređeno ravnomerno sa svake strane kupole. Osim toga, čini se da se naoružanjem može upravljati nezavisno jedno od drugog.
Prema dostupnim podacima, vatreno oruđe ima mogućnost dejstva i raketama i topovima u pokretu.
Prema podacima koji se mogu pronaći na internetu, cena jednog vatrenog oruđa sistema FK-1000, dakle nešto starije verzije, iznosila je tek nešto oko 5 miliona dolara ili nešto više. Verovatno bi se cena nešto uvećala sa obukom posada i borbenim kompletom municije i rezervnim delovima, ali je svakako i dalje veoma prihvatljiva.
Svakako ne škodi znati da i zemlja proizvođač sistema FK-3 ima raketno-topovske PVO sisteme koji, barem prema njihovim navodima, ne zaostaju značajno (ako uopšte) barem za onom verzijom Pancir S1 koji naša vojska trenutno ima u naoružanju, a i cenovno su prihvatljivi.

Zoran Vukosavljević, bivši pripadnik raketnih jedinica PVO Vojske Jugoslavije, učesnik borbenih dejstava tokom NATO agresije i vrsan poznavalac PVO tematike ekskluzivni je Tango Six kolumnista.
Zoran je koautor knjige „Nebeski štit sa zemlje – Samohodni raketni sistem 2K12 Kub/Kvadrat“ i administrator grupe o PVO tehnici na Fejsbuku.
Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.
The post Kineski PVO sistemi FK-1000 i FK-2000: Moguće alternative ukoliko Srbija ne bude mogla da kupi Pancir S1M appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.