Kazne lekarima zbog recepata

Izvor: NaDlanu.com, 26.Mar.2012, 12:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kazne lekarima zbog recepata

Inspekcija Fonda za zdravstveno osiguranje novčano kažnjava lekare, ako proceni da su izdavali više recepata nego što je propisano. Lekari tvrde da je to zbog potreba posla i u korist pacijenata. Sindikat ih podržava.

Prošle godine, inspekcija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje utvrdila je da je 885 lekara u domovima zdravlja nepravilno prepisivalo lekove.Lekari tvrde da Fond na godišnjem nivou nije oštećen, ali u toj ustanovi ne misle tako, pa su im tražili >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << da iz svog džepa, ili budžeta domova zdravlja, vrate oko tri miliona dinara, prenosi RTS. Doktorka Mirjana Stević u junu je napisala oko 3.000 recepata za 940 pacijenata, a inspekcija Zavoda je utvrdila da na toliko nije imala pravo i kaznila je sa 34.000 dinara. Doktorka kaže da je radila više, jer je zamenjivala kolege koje su bile na godišnjim odmorima, a zbog toga je i hroničnim bolesnicima pisala recepte za dva meseca. "Tu sam napravila propust, pri čemu nijedan od tih pacijenta nije došao po svoju terapiju u mesecu julu, kada sam ja bila na odmoru, i zbog čega sam to uradila, nego u avgustu. Znači na godišnjem nivou Fond nije oštećen", kaže Mirjana Stević, specijalista opšte medicine. Ogorčeni odlukom Fonda, pojedini sindikati poručuju lekarima da ne vraćaju novac. Dragan Cvetić iz Sindikata lekara i farmaceuta Srbije kaže da se radi o tome da niko ne spori da se racionalnije troši, međutim način na koji to rade za lekare je apsolutno neprihvatljiv.

Nastavak na NaDlanu.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.