Izvor: Akter, 17.Jun.2015, 16:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kako uvećati imovinu stečajnog dužnika
U Privrednoj komori Srbije (PKS) danas je predstavljena knjiga "Pobijanje pravnih radnji stečajnog dužnika" koja bi trebalo da olakša tumačenje i primenu konkretnih odredbi Zakona o stečaju, a u cilju uvećanja imovine stečajnog dužnika
Autor knjige je advokat i stečajni upravnik iz Nemačke Franc Cimerman (Zimmerman), a koautori sudija Privrednog apelacionog suda u Beogradu Jasminka Obućina i stečajni upravnik Ivan Milovanović.
Kako je kazao Cimerman, srpski >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << Zakon o stečaju je sličan nemačkom i postoje samo neznatne razlike u okviru odredbi koje se odnose na pobijanje pravnih radnji u stečaju.
"Literatura koja se bavi pobijanjem pravnih radnji u stečaju je toliko obimna da je gotovo nesaglediva.Ova knjiga je prilika da se znanja do kojih se došlo u nemačkoj sudskoj praksi i literaturi stavi na raspolaganje stručnoj javnosti u Srbiji", kazao je on.
Cimerman je dodao da se do stečaja nikada ne dolazi preko noći i da se krizne situacije nagoveštavaju, naglasivši da je posao stečajnog upravnika veoma zahtevan, i da oni moraju brzo i pouzdano da deluju.
Obućina je kazala da je za stečajne upravnike najteži deo posla stečajno pobijanje, kao i loše napisane tužbe.
Prema njenim rečim, ova knjiga je samo smernica i pokušaj da se postupak pobijanja učini jasnijim, posebno poveriocima.
Na današnjem skupu rešeno je i da je u Nemačkoj 75 stečajnih postupaka uspelo sa pobijanjem da uveća stečajnu masu.









