Kako smanjiti upotrebu plastičnih kesa?

Izvor: RTS, 23.Feb.2018, 10:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako smanjiti upotrebu plastičnih kesa?

Na zemlji se svakog minuta proizvede milion plastičnih kesa, a kako bi se smanjila količina plastičnog otpada, Evropska komisija je u januaru donela Stategiju o plastici koja predviđa znatno smanjenje upotrebe plastičnih kesa. Jedna od mera je njihova naplata, zbog čega je znatno smanjena upotreba kesa.
Dok prosečan Nemac potroši svega 60 kesa godišnje, stanovnik Srbije upotrebi 300 kesa, koje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << najčešće završavaju u prirodi i na deponijama.

Pojedini građani ističu da koriste plastične kese, dok drugi smatraju da ih treba izbaciti iz upotrebe. 
"Trudim se da uopšte ne kupujem kese. I ako uzmem kesu služi mi za smeće, ali uglavnom nosim platnenu torbu sa sobom", kaže jedna stanovnica Beograda. 
Plastične kese koristimo nekoliko minuta, a za njihovu razgradnju potrebno je više stotina godina. Zato što zagađuju životnu sredinu, proizvođači i uvoznici moraju da plate naknadu čiji iznos zavisi od toga da li su biorazgradive.
"Evropska Agencija za životnu sredinu smatra da je uvek najveći problem navika potrošača i zato je važno raditi na promeni svesti. Ono što trenutno radi RS to je da kompanije koje emituju kese na teritoriji Srbije sa biorazgradivim materijalima plaćaju naknadu i do 20 puta manju", kaže direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović.
Prošle godine u komunalnom otpadu završilo je više od 7.000 tona kesa, a od te količine 97 procenata čine kese koje su biorazgradive. 
"Problem je u tome što se ne zna kad se ona razgradi šta se dešava sa tim aditivima, da li oni idu u zemlju, da li idu u vodu itd. Sada su se trenutno pojavili i novi materijali, prirodni materijali na bazi skroba proizvedenog iz kukuruza od kojeg se proizvodi granulat za plastične kese", objašnjava Dragan Stevanović iz Udruženja za hemijsku i gumarsku industriju, PKS.
U nekim zemljama, plastične kese se povlače iz upotrebe a u nekim naplaćuju. 
"Mi kao kompanija smo više nego spremni da uđemo u sistem naplate plastičnih kesa. Prema našim iskustvima i podacima koje mi imamo sa drugih tržišta, takav jedan mehanizam bi dao najbolje rezultate jer dovodi do smanjenja upotrebe plastičnih kesa i do 80 odsto", ističe Nikola Papak iz kompanije "Delez Srbija". 
Pokazalo se da i proizvodnja papirnih kesa uništava prirodu zbog masovne seče drveća.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.