
Izvor: Glas javnosti, 01.Jun.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kad moral pukne, eskalira nasilje
BEOGRAD - Vesti o nasilju među mladima, smenjuju se vrtoglavom brzinom, a javnost je šokirana brutalnošću i agresijom koju mladi ispoljavaju. U Pirotu su učenice tukle i seksualno zlostavljale trinaestogodišnju devojčicu, a sve to snimale mobilnim telefonima. Vršnjaci su snimali i tuču osnovaca u Valjevu, kada je bejzbol palicom teško povređen učenik osmog razreda, a telefonima su se snimali osmaci iz novosadskog naselja Grbavica koji su tukli svoju vršnjakinju i terali je da jede travu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << />
Unija specijalnih pedagoga Srbije (USPS) upozorila je da pored otkrivenih slučajeva vršnjačkog nasilja postoji „ visoka tamna brojka“ drugih, koji nikada nisu izašli u javnost. Pedagozi okupljeni u USPS-u zbog toga preporučuju da se u školama formiraju stručni timovi koji će pažljivo i predano da se bave tom problematikom.
Samo stručna pomoć
Dijana Vujinović, predsednica Unije, kaže da je javnost ostala šokirana, zaprepašćena i iznenađena neočekivanom eskalacijom nasilja u našim školama i da država mora naći sredstva da spreči skandalozno ponašanje u školama.
PRINUDNI RAD
Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica stupio je na snagu 1. januara 2006. godine, a predviđa nešto izmenjenu kaznenu politiku u odnosu na prethodne zakone. Za mnoga dela, umesto zatvorske kazne, predviđeno je da sud, u saradnji s centrom za socijalni rad, izriče kaznene mere društveno korisnog rada.
Vaspitne mere koje se mogu odrediti su redovno pohađanje škole, obavezno odvikavanje od zavisnosti od droge ili alkohola, naknada počinjene štete ili uključivanje u društveno koristan rad u nekoj od ustanova.
- Nemamo globalnu nacionalnu strategiju za prevenciju narkomanije i nasilja, što je neophodno za zemlju koja želi u Evropsku uniju. Jedini državni centar za prevenciju narkomanije je „Specijalna bolnica za prevenciju zavisnosti“ u Drajzerovoj, a Slovenija sa manje stanovnika od Srbije, ima čak 17 takvih centara - objasnila je Vujanovićeva.
Specijalni pedagozi apelovali su da je neophodna institucionalizacija prevencije svih oblika poremećaja u ponašanju i zapošljavanje stručnih timova u osnovnim i srednjim školama, jedinih stručnjaka iz oblasti maloletničkog prestupništva.
- Do sada je vladao haos u toj oblasti, a povremene lokalne akcije prevencije organizovale su nevladine organizacije. Uvođenjem u škole, konkretna uloga specijalnih pedagoga bila bi da odlaze na teren, obilaze porodice, savetuju decu i roditelje, vode dnevnike ponašanja učenika, i time blagovremeno otkrivaju preddelinkventna ponašanja - objasnio je Marko Batur, potpredsednik Udruženja.
Agresija na kub
On je dodao da je predviđeno i stvaranje republičkih i regionalnih centara za prevenciju koji će koordinirati rad stručnih timova u školama.
- Ne možemo da očekujemo rezultate odmah, posle godinu ili dve, već posle 10 godina, ali primarna stvar je da stvorimo zdrav naraštaj - istakao je on.
Dobrivoje Radovanović, dekan Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju objasnio je da se pod „poremećaji u ponašanju“ podrazumeva sve vrste krivičnih dela, uključujući alkoholizam, prostituciju, korišćenje droga, pad uspeha u školi, bežanje od kuće i iz škole, izostanci, sve ono što smeta procesu socijalizacije kod dece.
- Bekstva iz škole i izostanci su i ranije postojali, ali sada se susrećemo sa nečim sasvim novim, ako izuzmemo nehatna, pa čak i namerna ubistva - a to su neviđeni nivo agresivnosti u odnosu na raniji period i visoka stopa narkomanije - navodi Radovanović.
On smatra da su uzroci takve eskalacije nasilja mnogobrojni, jer je naša zamlja od 1990- ih pogubila sve karakteristike normalne zemlje.
- Pukao je pravni i moralni sistem, sve u porodici je počelo da se ljulja i dovodi pod znak pitanja, imamo previše sukoba na nacionalnoj bazi, veliku stopu kriminala. Haos koji vlada u zemlji je posledica preživljenog perioda, a da država mora da počne polako da „izlazi“ iz svega toga - rekao je Radovanović.
On je naveo da država mora uložiti novčana sredstva da bi se nasilje obuzdalo, mora se stvoriti organizovana država i dati posao obučenim stručnjacima koji bi radili na konstituisanju okvira za zdravo društvo.
Smer specijalni pedagog (stari naziv - prevencija i resocijalizacija lica sa poremećajima u društvenom ponašanju) postoji na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, ali većina stručnjaka koji diplomiraju najčešće ne mogu da se zaposle!