Izvor: Kurir, 03.Okt.2011, 16:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
KOLEKTIVNI UGOVOR IZVRDAVA ČETVRTINA SRPSKIH PREDUZEĆA
BEOGRAD - Granski kolektivni ugovor ne poštuje oko 25 odsto preduzeća u Srbiji, izjavio je predsednik Samostalnog sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj, duvanskoj industriji i vodoprivredi Srbije Dragan Zarubica.
"Imamo preduzeća i firme koje uporno krše kolektivni granski ugovor, pa čak i ne žele da ga primene, traže izuzeće da se ne primenjuje, a to su naše velike kompanije", rekao je Zarubica na konferenciji u Beogradu.
Prema njegovim rečima, granski >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << kolektivni ugovor važi od "onog momenta kada je potpisan", a koji je na snagu stupio 12. marta ove godine. "Vlasnici kompanija gde se ne primenjuje kolektivni ugovor pokušavaju na sve moguće načine da ga 'izvrdaju'. Neki su tražili izuzeće kolektivnog ugovora iako njihovi radnici imaju mnogo bolje zarade nego one predviđene samim kolektivnim ugovorom", rekao je Zarubica.
Poseban kolektivni ugovor za delatnost poljoprivrede, prehrambene, duvanske industrije i vodoprivrede Srbije potpisan je početkom februara, a mesec dana kasnije je u Službenom glasniku Republike Srbije objavljena odluka o njegovoj primeni za sve poslodavce koji obavljaju ovu delatnost.





