Izvor: Akter, 29.Okt.2015, 22:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Još dva dana , a posao na pola
Do isteka roka za privatizaciju ostala su još dva dana, a od 73 medija prodato ih je svega 35, tako da će, verovatno od ponedeljka, Agencija za privatizaciju za preostale poslati odluke za prenos kapitala bez naknade zaposlenima, rečeno je danas na panelu "Da li se nazire kraj privatizaciji" u okviru sajamskog Media marketa
Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije Nino Brajović izjavio je da je, zaključno sa današnjim danom, na 50 javnih poziva za privatizaciju prodato >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << 35 medija, dok za 23 nije ni bilo javnog poziva.
Od prodatih 35 medija, 23 su dobili uslovne vlasnike, jer nisu potpisani ugovori i nije bilo isplate, tako da je danas posao završen do pola i sva je prilika da će privatizacija
ipak biti "na ovaj ili onaj način" završena 31. oktobra, rekao je on na panel diskusiji na Sajmu medija.
Bivši diretor RTV Vranje Zoran Veličković rekao je da muke oko privatizacije tek predstoje i da je nepoznanica šta će biti s mnoštvom medija posle 31. oktobra.
Šta će se desiti ako 31. oktobra Agencija proglasi da je proces privatizacije završen i da 2. novembra mediji koji su taj proces završili potpisivanjem ugovora nemaju pravo na podelu besplatnih akcija. Šta ako 3. novembera kupac medija odustane i u kom će statusu ostati mediji čiji ugovori, iz bilo kog razloga, budu poništeni, upitao je on Veličković.
Prema njegovoj oceni, primer RTV Vranje je prvi u moru problema privatizacije medija.
Nova vlasnica beogradskog Studija B Ružica Krdžić rekla je da je njena firma, za razliku od RTV Vranje, ima pozitivno iskustvo sa Agencijom za privatitzaciju i da je ceo proces bio transparentan.
Ona je navela da su Studio B kupili za 530.000 evra, uz obavezu ulaganja od po 175.000 u naredne dve godine, i zatečeni dug do 250.000 evra.
Mi smo pre svega investitori, jer mislimo da tu može da se napravi dobar posao, rekla je Krdžić.
Nije me sramota da kažem da mi o televizijskom poslu ne znamo mnogo, ali smo spremni da platimo konsultante i ljude koji se u taj posao razumeju da ta kuće bude ono što smo mi smislili, poručila je ona, uz napomenu da će Studio B u svakom slučaju ostati gradski servis.
Direktor Radio Subotice Ljubiša Stepanović je rekao da će se taj medij od 1. novembra ugasiti, jer je teško da će kao trofazno preduzeće, sa tri odvojene redakcije, uspeti da nastavi da postoji preuzimanjem besplatnih akcija.
Vlasnik Radio Srbobrana Ivica Šmit rekao je da za koji dan prestaje najlakši vid finansiranja medija - iz budžeta i da će konačno lokalni mediji u Srbiji početi da razmišljaju
kako da budu konkutrentni na tržištu.
Projektno finansiranje u ovoj godini ima svoje manjkavosti, ali se nadamo da će se to prevazići, kako se lokalnim samoupravama više ne bi ostavljala mogućnost da "kreativno tumače" zakon, rekao je on na panel diskusiji o sufinansiranju medija.
Vlasnik Čačanskih novina i Radija Ozon iz Čačka Stojan Marković izrazio je nadu da će 31. oktobra biti opkončana privatizacija i da više neće biti produženja.
Što se projektnog finansiranja tiče, rekli su nam da je ovo prelazna godina, i zaista su nas prešli, mislili smo da će konačno biti uveden red u medijski biznis, ali do toga nije došlo, ukazao je on i dodao da je šansa da se to ispravi u podzakonskim aktima.















