Izvor: Glas javnosti, 03.Jul.2010, 10:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jelašić: Srbije neće upasti u dužničku krizu

BEOGRAD - Guverner Narodne banke Srbije u ostavci Radovan Jelašić izjavio je večeras da će Srbija iz krize izaći sa značajno povećanim javnim dugom, ali da je sigurno da zbog toga neće upasti u dužničku krizu.

"Bitno je da li ćemo uspeti, do nekog narednog poremećaja u svetskim finansijama ili pak onog koji ćemo sami sebi nametnuti, da smanjimo svoj javni dug, imajući u vidu da krizna vremena uvek nose sa sobom ne samo zahtev za većom javnom potrošnjom, nego i višu cenu >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << kapitala, uz istovremeno menje poreske prihode", rekao je Jelašić.

On je, na otvaranju izložbe "Đorđe Vajfert - život i vreme" u zgradi NBS, rekao da se može zaključiti da se Srbija nalazi na dobrom putu da upravo iz posledica krize izvuče prave poruke za svoj oporavak i dugoročno održivi razvoj.

Jelašić je kazao da se srpska privreda restrukturira i da se privedni rast sve više bazira na izvozu, a mnogo manje na povećanju domaće tražnje koja je znatno ograničena, budući da su plate i penzije zamrznute, obim porasta kredita znatno smanjen, prekogranični krediti su i nadalje u padu i javna potrošnja se smanjuje.

"Dokaz za to je činjenica da je u periodu januar – maj ove godine, prvi put, 65 odsto uvoza bilo pokriveno izvozom roba i usluga, što znači da se izvozno sposobni deo privrede postepeno i sve više okreće svetskim tržištima, na koja se, istina, teško vraća, a koja smo bukvalno preko noći izgubili", rekao je odlazeći guverner.

On je kazao da budućnost bankarskog sektora, pre svega obim kredita koji će on obezbeđivati, jeste razlog za ozbiljno razmatranje.

"Iako je bankarski sektor stabilan i likvidan, a obim kredita nastavlja realno da raste za oko 10 odsto na godišnjem nivou, postavlja se pitanje izvora novih kredita na srednji rok. U uslovima zamrznutih plata i penzija nije realno očekivati značajno povećanje izvora finansiranja banaka na domaćem tržištu", rekao je Jelašić.

On je naveo da je NBS uspela da ostvari svoj osnovni cilj - da postigne i očuva stabilnost cena i finansijskog sektora.

"Što se tiče stabilnosti cena, taj posao nam je bio znatno olakšan zbog delovanja kako eksternih faktora, tako i zbog toga što je Vlada Srbije preduzela, u cilju prilagođavanja, nekoliko nepopularnih mera, poput zamrzavanja penzija i zarada, smanjenja javne potrošnje, nepovećanja poreza", kazao je Jelašić.

Jelašić je govoreći o Đorđu Vajfertu i 160. godišnjici njegovog rođenja povodom čega je i otvorena izložba, kazao da je Vajfert, guverner sa najdužim radnim stažom od 26 godina, ostavio lični pečat na istorijat srpske centralne banke.

Podsetivši da je NBS izdala seriju opticajnog kovanog novca, sa likom Vajferta na kovanom apoenu od 20 dinara, Jelašić je naveo da svako vreme ima svoje izazove, a da se vrednost pojedinca i kredibilitet institucije meri načinom na koji ih savladava.

Sumirajući rad NBS u proteklih godinu dana, Jelašić je zahvalio predstavnicima finansijskog sektora na podršci, savetima, ali i kritikama tokom poslednjih 10 godina koje je proveo u NBS.

"Nije lako otići odavde, jer je ova institucija, zaista, kao magnet.

O tome šta sam uspeo da uradim, neka pričaju drugi. Međutim, posebno mi je drago da ova institucija dokazuje svoju jačinu i time da se guvernerska štafeta predaje bez velike ujdurme, spekulacija, nego sasvim normalno, demokratski. Upravo za to sam se i sam borio i izborio za ovih poslednjih 10 godina", rekao je na kraju Jelašić.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.