Izvor: B92, 30.Nov.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Integracija Roma je ustavna obaveza
Beograd -- U Srbiji i Crnoj Gori postoji gotovo 600 romskih naselja, u kojima živi oko 250.000 Roma.
Država će insistirati na tome da Romi iz nelegalnih naselja budu raseljavani tako da im se omogući puna integracija u društvo. Otuda je rešavanje stambenih problema Roma, uz obrazovanje, najvažniji proces u razvoju romske zajendice, smatra pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore Jelena Marković.
"Romi u naseljima sada su fizički izdvojeni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od ostalog dela stanovništva. Nemaju adekvatan pristup zdravstvu i školstvu i ne mogu da zadovolje druge elementarne životne potrebe. Njihova naselja su izdvojena od ostalih naselja, nehigijenska su i bez odgovarajuće infrastrukture", rekla je Markovićeva u intervjuu za projekat "Pogled na Rome bez predrasuda".
Grad Beograd je, prema njenim rečima, već obezbedio 58 lokacija za socijalne stanove i sredstva za njihovu izgradnju. Oni se grade pod povoljnijim uslovima i biće dodeljivani i drugim građanima. Vlasti očekuju da će na taj način ubrzati integraciju Roma u društvo.
"Romi moraju da budu integrisani u širu zajednicu i da, u tom smislu, naselja koja se zidaju za smeštaj Roma, ne smeju biti isključivo naselja za njih, već i za druge kategorije stanovništva", naglasila je Markovićeva, koja je nacionalni koordinator programa Dekade Roma za Srbiju.
"Državni organi moraju da budu prisutniji na terenu i da odlučno prenose poruku da integracija romske zajednice ne može da bude pitanje volje ili samovolje neke grupe građana, već da je ustavna obaveza svakog pojedinca i države da se to sprovede", kaže Markovićeva.
Ona smatra da se može očekivati i otpor samih Roma, jer su navikli na izdvojen način života u naseljima i smeštanje u socijalne stanove mogu zapravo da dožive kao nasilnu promenu svog načina života.
Drugi prioritet u Dekadi Roma biće obrazovanje, a u školskoj 2005/2006. godini očekuje se uvođenje Roma asistenata u odeljenja u kojima postoji veliki broj romske dece. Ministarstvo prosvete Srbije je već pokrenulo pilot projekte u pojedinim školama.
Projekte iz Dekade Roma neće finansirati pokretači te inicijative - Svetska banka i Fond za otvoreno društvo, već države u kojima će se oni sprovoditi. "U tom smislu neke zemlje će biti u prednosti, kao što su Mađarska, Češka i Slovačka, s obzirom na to da imaju pristup evropskim fondovima, a neke zemlje će biti u daleko nepovoljnijem položaju, gde ubrajam i našu zemlju", rekla je Jelena Marković.







