Izvor: B92, 19.Dec.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hladnoća i beskućnici
Beograd -- Zimsko vreme nateralo mnoge ljude bez krova nad glavom da utočište potraže u jedinoj instituciji koja se brine o beskućnicima.
Mnogi od njih koji se tokom godine odupiru tome da ih smeste u instituciju, sada su prisiljeni da potraže spas od smrzavanja i gladi. U Srbiji čak ni administrativno još nije definisana kategorija ljudi kao što su beskućnici, mada se zna da ih samo u užem centru Beograda ima oko 2.000.
U Srbiji postoji samo jedno Prihvatilište >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za odrasla i stara lica sa kapacitetom od 105 mesta.
Ipak, naporom zaposlenih, utočište od hladnoće i gladi našlo je njih više od 120 jer su i hodnici pretvoreni u spavaonice. Kako se temperatura na ulici spuštala, pristizalo ih je sve više.
Od osnivanja, kroz prihvatilište je prošlo više od 10.000 ljudi, a kroz pomoćnu službu na železničkoj stanici više od 15.000. Žive po napuštenim kućama, podrumima, šahtovima, ispod mostova, spavaju u parkovima, na pločnicima.
Preciznih podataka o njihovom broju nema ni na široj teritoriji grada, kao ni u ostalim delovima zemlje, kaže Prvoslav Nikolić, zamenik direktora Prihvatilišta za odrasla i stara lica.
"Procenjuje se da u užem delu grada u krugu dvojke ima 2.000 takvih lica, a u širem delu najverovatnije mnogo više. Ovo je jedino prihvatilište ne samo u Beogradu, nego i u Srbiji", kaže Nikolić.
Beskućnici stižu u teškom i higijenski zapuštenom stanju. Neki od njih se nisu kupali i više meseci. Više od polovine su duševno oboleli. Dolaze sa promrzlinama, gladni, mnogi su dijabetičari, srčani bolesnici, invalidi.
"Kao i svake godine, hladni dani ponovo su napunili prihvatilište. Naše spavaonice su potpuno pune, hodnici i čekaonice", kaže socijalni radnik Olivera Zelić.
Mali kapacitet prihvatilišta ograničava na prijem uglavnom onih koje dovede služba hitne pomoći ili policija.
Zima je tek počela i u prihvatilištu očekuju dolazak još većeg broja beskućnika. Ali u ovom jedinom prihvatilištu u Beogradu, mesta više nema.




