Izvor: B92, 07.Okt.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godišnjica streljanja
Beograd -- Čelnici gradske vlasti položili su danas cveće na spoemn obeležja steljanim rodoljubima 1915. i onima ubijenim od 1941. do 1945.
Danas se obeležava godišnjica streljanja rodoljuba u Drugom svetskom ratu i odbrane Beograda 1945. godine. Zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović položila je cveće kod spomen obeležja na ulazu u nekadašnji Banjički logor i odala poštu streljanima u Spomen parku Jajinci, gde je strejano 80.000 ljudi.
"Pre >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 60 godina ovde je streljano 80.000 ljudi, ceo jedan grad je nestao. U Jajincima se uči lekcija o rodoljublju, ali iz ovog svetilišta i čistilišta šaljemo i poruku svima da je samo mir pobeda", istakla je Hrustanovićeva.
Povodom obeležavanja 7. oktobra, Dana herojske odbrane Beograda 1915. godine, član Gradskog veća Vladimir Marković položio je cveće na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda, grob majora Dragutina Gavrilovića na Novom groblju i spomenik braniocima Beograda 1915. godine na Dorćolu.
Austrougarske i nemačke trupe su 7. oktobra počele sedmodnevni napad na prestonicu Srbije, koji se završio njenom okupacijom. Major Gavrilović je u tom napadu bio teško ranjen.

















