Izvor: B92, 07.Okt.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica streljanja

Beograd -- Čelnici gradske vlasti položili su danas cveće na spoemn obeležja steljanim rodoljubima 1915. i onima ubijenim od 1941. do 1945.

Danas se obeležava godišnjica streljanja rodoljuba u Drugom svetskom ratu i odbrane Beograda 1945. godine. Zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović položila je cveće kod spomen obeležja na ulazu u nekadašnji Banjički logor i odala poštu streljanima u Spomen parku Jajinci, gde je strejano 80.000 ljudi.

"Pre >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 60 godina ovde je streljano 80.000 ljudi, ceo jedan grad je nestao. U Jajincima se uči lekcija o rodoljublju, ali iz ovog svetilišta i čistilišta šaljemo i poruku svima da je samo mir pobeda", istakla je Hrustanovićeva.

Povodom obeležavanja 7. oktobra, Dana herojske odbrane Beograda 1915. godine, član Gradskog veća Vladimir Marković položio je cveće na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda, grob majora Dragutina Gavrilovića na Novom groblju i spomenik braniocima Beograda 1915. godine na Dorćolu.

Austrougarske i nemačke trupe su 7. oktobra počele sedmodnevni napad na prestonicu Srbije, koji se završio njenom okupacijom. Major Gavrilović je u tom napadu bio teško ranjen.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.