Generacija digitalnih bibliotekara u Srbiji

Izvor: Danas, 05.Dec.2014, 02:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Generacija digitalnih bibliotekara u Srbiji

Bibliotekari sa osam fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i iz Narodne biblioteke Srbije uspešno su završili prvu osnovnu obuku iz digitalnog (brojčanog) bibliotekarstva u sklopu projekta „Perun“, kojim rukovodi Centar za nove medije i kulturu (CNM) iz Novog Sada u saradnji sa Centralnom bibliotekom Univerziteta u Novom Sadu.

- Kada su osnovane, Resavska prepisivačka škola, Cetinjska štamparija i Biblioteka Matice srpske išle su u korak sa vremenom u negovanju srpske kulture. >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << Danas taj posao preuzimaju digitalni bibliotekari - rekao je pokretač projekta Andrej Fajgelj prilikom dodele sertifikata.

Osim ovladavanja radom na skenerima i softveru najnovije generacije, polaznici su digitalizovali (ubrojčali) 181 doktorsku disertaciju Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu. Disertacije će biti dostupne javnosti na digitalnoj (brojčanoj) platformi CRIS Univerziteta u Novom Sadu, u skladu sa novim zakonom o visokom obrazovanju.

Projekat je sproveden uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu i predstavlja nastavak saradnje u sklopu koje je izrađena platforma Digitalne (Brojčane) baštine Novog Sada (bbns.rs) i organizovana konferencija „Biblitech“, na kojoj je učestvovao i Teri Plam, osnivač jednog od prvih univerzitetskih programa digitalnog bibliotekarstva u svetu.

U drugoj fazi projekta „Perun“ talentovani studenti Univerziteta u Novom Sadu će se obučavati za izradu aplikacija za efikasnije korišćenje ubrojčane kulturne i naučne baštine.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.