Izvor: B92, 23.Sep.2009, 18:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Gejeve love kao divlji psi"

Beograd -- Vilijem Jurič (Urich) priča o tome kako su ga na beogradskim ulicama pratili i kako srpsko društvo živi "u stalnom strahu od napada huligana".

Jurič je javno deklarisani homoseksualac i predsednik odbora Inter Prajda, internacionalne organizacije za prava LGBT osoba, koji je pozvan da kao zvanični predstavnik Inter Prajda prati beogradsku "Paradu ponosa".

Posle sastanka sa Kristerom Bringeusom, švedskim ambasadorom, u Beogradu, koji je u nedelju priredio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prijem za LGBT osobe u dvorištu ambasade, nezvanično nazvan „mini parada”, Villijem Jurič odlučio je da prošeta gradom. U strogom centru, nedaleko od Ulice kneza Miloša, primetio je da ga prate tri mladića.

- Prešao sam ulicu dva puta i mladići su nastavili da me prate - priča Vilijem.

Na njegovu sreću u blizini je bila grupa policajaca kojima je skrenuo pažnju na trojicu mladića i oni su tada pobegli. Gej aktivisti su upozorili strane posetioce, ali i građane da ne rade ništa što bi moglo ukazati na to da su gej osobe i da se može desiti da će ih male grupe huligana pratiti, a zatim kada im se ukaže prilika pozvati „pojačanje”.

- Oni love u čoporu, kao divlji psi, zaista se nikada pre nisam osećao tako. Putovao sam po svetu i nigde nisam video ništa slično. Ljudi koji tu žive svakodnevno žive u strahu od huligana - rekao je Jurič.

On podseća na brutalno pretučenog Francuza, ranjenog Engleza, kao i turistu iz Australije pretučenog na Kalemegdanu. Pomoć su pozvali gej aktivisti iz Grčke, koji su bili svedoci napada, dok lokalno stanovništvo nije priskočilo u pomoć iz straha, navodi Jurič.

Prijem u dvorištu švedske ambasade, organizovan na dan kad je trebalo da se održi "Parada ponosa", bio je priređen ne samo za homoseksualce iz Srbije već i iz drugih zemalja.

- "Parada ponosa" je poruka tolerancije. Žao mi je što nije održana u Beogradu - rekao je švedski ambasador.

Otkazivanje "Parade ponosa" razočaralo je brojne strane posetioce. Nikolaj Baev, jedan od organizatora moskovske "Parade ponosa", koja je takođe otkazana, radovao se dolasku u Beograd kako bi prisustvovao svojoj prvoj Paradi. Međutim, kada je stigao u hotel, Rus je bio razočaran zato što je saznao da je "Parada ponosa" iznenada otkazana. On za sajt UK Gay News navodi da su na aerodromu bili skinhedi i nacionalističke grupe.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Gejeve u Beogradu huligani love u čoporu kao divlji psi

Izvor: Domino Magazin, 23.Sep.2009

Oni love u čoporu, kao divlji psi, zaista se nikada pre nisam osećao tako. Putovao sam po svetu i nigde nisam video ništa slično..Vilijem Jurič (Urich), javno deklarisani gej i predsednik odbora Inter Prajda, internacionalne organizacije za prava LGBT osoba, koji je pozvan da kao zvanični predstavnik...

Nastavak na Domino Magazin...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.