Izvor: B92, 03.Maj.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbal i prostitucija

Berlin, Beograd -- Utisak je da nijedno svetsko prvenstvo u fudbalu nije podiglo toliko prašine oko prostitucije kao predstojeće.

Do početka Svetskog prvenstva u fudbalu u Nemačkoj ostalo je nešto više od mesec dana, a od početka priprema za prvenstvo pokrenute su i razne kampanje protiv trgovine ljudima, a poljske kaluđerice spremaju se da s navijačima krenu u Nemačku, gde će deliti letke, lepiti plakate i nalaziti privremen smeštaj eventualnim žrtvama trgovine ljudima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Nemačke nevladine organizacije procenjuju da broj žena nateranih na prostituciju tokom Mundijala može da dostigne 100.000, a to su uglavnom devojke iz Istočne Evrope. Miloš Šaranović, bivši novinar Sportske redakcije B92, kaže da se, pored terorizma i rasizma, na velikim sportskim manifestacijama trgovina ženama pojavljuje kao najveći problem.

"Gradske vlasti Berlina su objavile da imaju problem kako da daju kratkoročne dozvole novim prostitutkama. Oni su legalizovali prostituciju 2002, pa je tako i došlo do toga da je broj prostitutki porastao sa 40.000 na 100.000 potencijalnih prostitutki, naročito iz zemalja istočne Evrope. Gradovi u kojima su stadioni na kojima se igra Svetsko prvenstvo, 12 gradova Nemačke, jesu u toj priči, vrlo su aktivni u traženju rešenja za poseban prostor za prostituciju, posebne objekte, dozvole. Sada sam pročitao da traje potraga za ozbiljnim sponzorima koji bi opskrbili gradove kondomima za potrebe Svetskog prvenstva, što je dosta daleko od ideje igranja fudbala i takmičenja za najbolji tim sveta", kaže Šaranović.

Koordinatorka Skloništa za borbu protiv trgovine ljudima u Srbiji Vesna Stanojević kaže da je poznato da su velike sportske manifestacije prilika za regrutovanje novih devojaka. "Velika akcija je to što su poljske kaluđerice krenule u sprečavanje trgovine ljudima i time što će one biti angažovane čak i na granici, pri prelasku tih devojaka. Moram da kažem da žalim što pravoslavna crkva nema nikakvu inicijativu po tom pitanju, što je generalno prilično čest slučaj kada je reč o bilo kakvom nasilju nad ženama. Naše devojke su takođe žrtve trgovine, Srbija je i zemlja porekla i zemlja destinacije, što je bitno da se zna, kako ne bismo mislili da to nije problem naših prostora. Naprotiv, mnogo trgovine ljudima ima na ovim prostorima", kaže ona.

Dobrotvorna organizacija katoličke crkve Karitas navodi da je tokom Letnjih olimpijskih igara u Atini pre dve godine nekoliko desetina hiljada mladih žena, kroz primamljive poslovne ponude, bilo uvučeno u prostituciju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.