Fondacija Šer: Odgovorno izveštavati o tehnološkom kriminalu

Izvor: RTS, 13.Maj.2017, 22:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fondacija Šer: Odgovorno izveštavati o tehnološkom kriminalu

Neprofitna organizacija za zaštitu prava i sloboda u digitalnom okruženju, Fondacija Šer pozvala je medije u Srbiji da odgovorno izveštavaju o osetljivim pitanjima i oslanjaju se na pouzdane izvore kada izveštavaju o visokotehnološkom kriminalu.
Na sajtu Organizacije Šer (SHARE) navodi se da su dve vesti protekle sedmice uznemirile domaću i svetsku javnost - priča o kompjuterskoj igri "Plavi kit", >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koja navodno sugeriše deci da se povređuju i ubijaju, i serija hakerskih "otmica" u kojima je širom sveta onesposobljeno na hiljade kompjutera kritične infrastrukture - od Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije, do britanskog zdravstva.
"Zabrinutost za bezbednost dece na internetu stigla je i do Srbije gde se, posle napisa u tabloidima o igri koja je navodno prouzrokovala niz samoubistava mladih u Rusiji, oglasilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova pozivom roditeljima i školama da nadziru decu i policiji prijavljuju sumnjivo ponašanje. Poput tabloida, i nadležno ministarstvo je pogrešno identifikovalo 'Plavog kita' kao video-igru, što dodatno zbunjuje javnost", navodi se u tekstu.
Dodaje se i da su britanski tabloidi početkom aprila preuzeli slične izveštaje iz istočnoevropske štampe, ali da je tamošnji Nacionalni centar za bezbedni internet konstatovao da je reč o neproverenim glasinama i lažnim vestima.
"Medijske organizacije koje se bave proverom činjenica su zaključile da je u pitanju širenje panike lažnim vestima. Šer CERT poziva medije da odgovorno izveštavaju o osetljivim pitanjima i konsultuju pouzdane izvore", saopštila je ta organizacija.
Fondacija Šer registrovala je prvi poseban Centar za prevenciju bezbednosnih rizika u informaciono komunikacionim sistemima (CERT).
Dodaje se i da se, u 99 zemalja sveta odigrao masovni napad softverom koji zaključava podatke u napadnutom kompjuteru, a da bi ga napadač oslobodio, traži novac i "otkupnina" raste iz sata u sat. Međutim, u Srbiji nije zabeležen slučaj tog napada, nazvanog "vona kraj" (Wanna Cry), ukazao je Šer.
Ipak, ta vrsta napada je poslednjih godina sve češća, budući da napadačima može doneti brzu zaradu, i to u bitkoinima, elektronskoj valuti kojoj je veoma teško ući u trag.
Maliciozni kod se najčešće distribuira mejlom, ili na sličan način koji je direktno upućen žrtvi, a povezane uređaje inficira putem "računarskog crva", programa koji se samostalno kreće kroz mrežu, s jednog kompjutera na drugi, i napada sve koji nisu dovoljno bezbednosno zaštićeni.
Program "vona kraj" eksploatiše nedostatke operativnog sistema Vindovs, koje je detektovala američka bezbednosna služba (NSA), a u aprilu ove godine ih je, u znak protesta protiv američkog predsednika Donalda Trampa, objavila grupa koja se naziva "The Shadow Brokers".

Veliki broj napadnutih računara koristi stari operativni sistem Vindovs Ik-Pe ili neažuriranu verziju novijih sistema, u kojima ovaj bezbednosni nedostatak nije uklonjen, čime je praktično omogućena distribucija malicioznog softvera.
"Kao preventivna mera za ovu i mnoge druge vrste napada, preporučuje se redovno ažuriranje računarskih programa, naročito operativnog sistema, korišćenje kredibilnih antivirus i zaštitnih softvera, te redovna izrada rezervnih kopija podataka, za slučaj da do napada ipak dođe", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da su bez obzira na rasprostranjenost napada "ransomware" (otmica i ucena), mehanizmi zaštite identični, kao i u slučaju napada na samo jedan računar.
"Ukoliko su ti mehanizmi implementirani, čak i kada 'ransomware' napad poprimi globalne razmere, situacija nije alarmantna", saopštio je Centar za prevenciju bezbednosnih rizika u informaciono komunikacionim sistemima (CERT) Fondacije Šer.
Kako se navodi, digitalna bezbednost je jedna od prioritetnih oblasti delovanja Fondacije, čiji su stručnjaci u prethodne dve godine objavili niz publikacija o bezbednosti IKT sistema, kao i onlajn bezbednosti u širem smislu.
"Digitalna i medijska pismenost najbolje su preventivne mere u zaštiti digitalne bezbednosti, te Šer fondacija nastavlja da sprovodi istraživanja kako bi pružila pravovremene i tačne informacije stručnoj i široj javnosti, a znanja neophodna za obrazovanje korisnika interneta učinila javno dostupnim", saopštio je CERT tim Fondacije.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.