
Izvor: RTS, 06.Nov.2010, 11:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fakulteti po evropskim standardima
Komisija za akreditaciju visokoškolskih ustanova postala kandidat za članstvo u Međunarodnoj akreditacionoj komisiji. Posao akreditacije u Srbiji urađen u skladu sa evropskim standardima, kažu u komisji.
Kandidat za članstvo u Međunarodnoj akreditacionoj komisiji visokoškolskih ustanova postala je i srpska Komisija za akreditaciju. Za dve godine trebalo bi da postane punopravni član, kažu članovi komisije. To je ujedno i potvrda da je posao akreditacije urađen u skladu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sa evropskim standardima.
U Srbiji je do sada akreditovano 1.428 studijskih programa, koje pohađa 82.600 brucoša fakulteta i visokih škola strukovnih studija. Broj privatnih univerziteta jeste veliki, kažu u akreditacionoj komisiji, prijavljeno ih je 10, a samo osam državnih. Međutim, glavni nosioci obrazovnog procesa su državni univerziteti.
Predsednica Akreditacione komisije Vjera Vujčić Kovačević rekla je da na državnim fakultetima oko 85 odsto studenata upisuje akreditovane programe, a što se tiče doktorskih studija državni univerziteti imaju 93 odsto, a privatni samo sedam odsto akreditovanih programa.
Prema njenim rečima to govori da naučnoistraživački rad u Srbiji uglavnom nose državni univerziteti i instituti.
Slična situacija je i u Austriji gde privatni sektor pokriva 15 odsto obrazovnog prostora. Profesori podsećaju da su standardi doneti pre četiri godine i da je najvažnije da je univerzitet dobar, a ne to da li je privatni ili državni.
"Uočili smo da postoji neprimenjivanje standarda i mi apelujemo na visokoškolske institucije da se dosledno primanjuju doneti standardi", rekao je podpredsednik Akreditacione komisije Dušan Teodorović.
Todorović je istakao da je to važno zbog visokog obrazovanja u Srbiji, zbog školovanja mladih ljudi koji mogu da doprinesu razvoju zemlje.
U ovom trenutku akreditovani su svi držani univerziteti i pet privatnih, kao i 65 visokih škola strukovnih studija.